Trwa ładowanie...

Dwa standardy szkoleń kierowców. Sąsiedzi ze Wschodu mają łatwiej

Gdy polscy kierowcy zawodowi muszą wydać nawet 10 tys. zł na kurs prawa jazdy, Ukraińcy legalizują swoje umiejętności dzięki świadectwu kwalifikacji za 40 zł. Weryfikacja wiedzy i umiejętności jest iluzoryczna – informuje "Rzeczpospolita".

Dwa standardy szkoleń kierowców. Sąsiedzi ze Wschodu mają łatwiejŹródło: East News, fot: TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER
d4chpks
d4chpks

Polska uznaje prawa jazdy kierowców zawodowych wydane na Ukrainie czy Białorusi. Dzięki temu, przy wykorzystaniu luki w prawie, pracownicy ze Wschodu mogą uzyskać polskie prawo jazdy z licencją międzynarodową. Tyle tylko, że o ile obywatel UE do uzyskania takich uprawnień musi przystąpić do egzaminu, na Ukrainie wystarczy dokument potwierdzający kwalifikację, który można uzyskać bez większego problemu. Dzięki niemu w "polskim" prawie jazdy mają oni kod 95, jak profesjonaliści po egzaminach.

"Rzeczpospolita" dotarła do danych, które wskazują, że Główny Inspektorat Transportu Drogowego wydał 48 tys. świadectw kierowców dla obywateli krajów trzecich zatrudnionych w Polsce. Wszystko dzięki Konwencji Wiedeńskiej z 1949 roku, która pozwala na wymianę prawa jazdy. Wymagania odnośnie kształcenia zawodowych kierowców różnią się w UE i na Ukrainie. Ministerstwo Infrastruktury przekonuje, że weryfikacja rzeczywistych umiejętności leży po stronie zatrudniającego przedsiębiorcy.

Sytuacja będzie jeszcze bardziej napięta, bowiem w Polsce kierowców zawodowych brakuje. Liczby robią wrażenie. Brakuje nawet 100 tys. osób z prawem jazdy kategorii C, C+E oraz D. Nie tylko w transporcie międzynarodowym, ale i w komunikacji zbiorowej w większych miastach.

d4chpks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4chpks
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj