Trwa ładowanie...

Drogi ekspresowe: wiesz o nich wszystko?

Drogi ekspresowe: wiesz o nich wszystko?Źródło: PAP/Adam Warżawa
dxrm6ox
dxrm6ox

W centrum zainteresowania kierowców i polityków jest głównie liczba autostrad i stan dróg krajowych. Zmotoryzowani nie powinni zapomnieć, że do swojej dyspozycji mają też drogi ekspresowe. Jak z nich korzystać, by nie narazić się stróżom prawa?

Numery dróg ekspresowych poprzedza duża litera "S". W Polsce istnieje obecnie 20 dróg tego rodzaju, które łącznie liczą ponad 1 200 km, zaś do użytku wchodzą cyklicznie kolejne odcinki. To, czym jest droga ekspresowa definiuje ustawa o drogach publicznych z 1985 r. Ekspresówki są przede wszystkim drogami o ograniczonej dostępności - poruszać się po nich nie mogą piesi, rowerzyści, motorowerzyści czy kierowcy pojazdów zaprzęgowych.

Drogi ekspresowe posiadają jedną lub dwie jezdnie oraz wielopoziomowe skrzyżowania z przecinającymi je innymi drogami transportu lądowego i wodnego, jednak wyjątkowo dopuszcza się też jednopoziomowe skrzyżowania z drogami publicznymi. Co ważne, ekspresówki są wyposażone w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów oraz przesyłek.

(fot. GDDKiA)
Źródło: (fot. GDDKiA)

Na drodze ekspresowej przede wszystkim należy przestrzegać dozwolonych prawem prędkości. Na drogach dwujezdniowych limit dla aut osobowych to 120 km/h a na jednojezdniowych - 100 km/h. W przypadku poruszania się osobówki z przyczepą dozwolona prędkość spada do 80 km/h. Na drogach ekspresowych zabrania się cofać, zaś zawracanie dozwolone jest jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Dozwolone jest holowanie pojazdów.

dxrm6ox

Za złamanie zakazu cofania lub zawracania się grozi mandat w wysokości 300 zł. Taka sama kara czeka na kierowcę, który zatrzyma się lub zaparkuje pojazd w miejscu do tego nieprzeznaczonym. 250-złotowego mandatu może spodziewać się osoba, która wjedzie na drogę ekspresową pojazdem do niej nieprzystosowanym.

Na ekspresówkach dochodzi do wypadku, jednak w stosunku do pozostałych dróg jest ich niewiele. Z danych policji wynika, że na drogach ekspresowych doszło w 2012 r. do 0,4 proc. wszystkich wypadków. W liczbach bezwzględnych oznacza to 144 zdarzenia, w których zginęło 36 osób a 220 zostało rannych.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

dxrm6ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxrm6ox
Więcej tematów