Po polskich drogach przemieszczają się codziennie miliony samochodów. Często w aucie, w którym miejsca starczy dla 5 osób, siedzi tylko kierowca. Jest to nie tylko nieekologiczne, ale też mało opłacalne.
Załóżmy, że jedziemy z Gdańska do Krakowa z trójką znajomych. Koszt paliwa na tej trasie wynosi ok. 300 zł. Po równym podzieleniu tej kwoty na cztery osoby jest to już 75 zł na "głowę". Podróżując samemu musimy sami wziąć na siebie opłacenie pustych miejsc, które po nich pozostały. Oznacza to, że przy pełnym samochodzie, ten środek transportu, nawet na dalekiej trasie, jest bardziej opłacalny od pociągu.
Podróżowanie w pojedynkę ma też negatywny wpływ na środowisku. Jeśli każda z czterech osób jadących w tym samym kierunku zdecyduje się na podróż własnym samochodem łatwo sobie wyobrazić, o ile więcej spalin powędruje do atmosfery, niż w przypadku wspólnego przejazdu. O ile zanieczyszczenie powietrza trudniej sobie wyobrazić, o tyle korki na drogach są problemem, który łatwo zauważyć na polskich drogach. Z pewnością jeździłoby się lepiej, gdyby zamiast 10 samochodów wiozących w sumie np. 20 osób wypuścić na trasę 5 pełnych pojazdów. Jeszcze bardziej widoczne jest to podczas codziennych dojazdów do pracy, gdzie samotni kierowcy stoją w bardzo długich korkach.
Jeśli podróżujemy sami nie mamy też z kim porozmawiać. Znacznie wpływa to na znużenie kierowcy, a co za tym idzie - większe ryzyko zaśnięcia za "kółkiem" i spowodowania wypadku. Towarzysze podróży mogą też pomóc, np. przy obsłudze nawigacji czy zmianie koła.
* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * W przypadku jazdy po mieście warto dogadać się z innymi osobami z pracy i na zmianę podwozić się na miejsce. Przy dalszych wyjazdach jest nieco trudniej. Nie zawsze znajdziemy znajomych, którzy wybierają się tego samego dnia w tę samą trasę co my. Aby zwalczyć ten problem powstało rozwiązanie pod nazwą carpooling, czyli wspólne przejazdy. Można skorzystać z portali i aplikacji, na których znajdziemy ludzi poszukujących przejazdu oraz oferujących miejsce w swoim aucie na konkretnej trasie. Wpółdzielenie kosztów pozwala zaoszczędzić obu stronom.
Źródło: Yanosik Autostop
ll/sj/sj, moto.wp.pl