Trwa ładowanie...
d1oc263

Daimler - na Węgrzech powstanie nowa fabryka samochodów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Daimler - na Węgrzech powstanie nowa fabryka samochodów
(zdjęcie producenta)
d1oc263

*Nową fabrykę zbuduje na Węgrzech koncern Daimler. Inwestycja zostanie zrealizowana obok istniejących zakładów Mercedesa w Kecskemecie. Koszt ma wynieść miliard euro. *

Fabryka będzie mogła produkować 150 tys. samochodów rocznie i stworzy 2500 nowych miejsc pracy - powiadomił Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. Jak podkreślił, rząd węgierski wsparł budowę grantem wysokości 41,3 mln euro.

Markus Schaeffer, dyrektor Mercedes-Benz ds. produkcji, powiedział na tej samej konferencji prasowej, że zakończenie budowy nowej fabryki planuje się do końca dekady.

d1oc263

Osobowe mercedesy są produkowane w Kecskemecie od marca 2012 r. Koszt budowy pierwszej fabryki wyniósł 800 mln euro. Zatrudnia ona obecnie 400 osób. Początkowo produkowała mercedesy klasy B, a obecnie wytwarza także - jako jedyny zakład na świecie - czterodrzwiowe wozy CLA Coupe i CLA Shooting Brake. Schaefer poinformował, że zakłady w Kecskemecie wyprodukowały dotąd ponad 500 tys. samochodów.

Szijjarto zaznaczył, że na fabrykę Mercedesa w Kecskemecie przypada 3,2 proc. węgierskiego eksportu i wypracowuje ona 0,2 proc. węgierskiego PKB, a dzięki nowej inwestycji, odsetek ten może wzrosnąć do 0,4 proc.

Jak podkreślił, przemysł motoryzacyjny stanowi rdzeń węgierskiej gospodarki. W zeszłym roku przypadało na niego 31 proc. węgierskiej produkcji przemysłowej. W sektorze tym zatrudnionych jest obecnie 152 tys. osób.

Swoje zakłady na Węgrzech mają też Audi (Gyoer, na północnym zachodzie Węgier), Opel (Szentgotthard, przy granicy z Austrią) i Suzuki (Esztergom, na północy).

d1oc263

Przypomnijmy, że niemiecki koncern planuje otworzyć także swój zakład w Polsce. W podwrocławskim Jaworze powstanie fabryka silników. Według przekazanych informacji, prace budowlane mają rozpocząć się jesienią tego roku i zakończyć się w 2019 r. Po roku zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając rocznie kilkaset tysięcy benzynowych i wysokoprężnych jednostek napędowych. Inwestycja ma zamknąć się kwotą 500 mln euro.

Mercedes City Bus - komunikacja przyszłości

PAP - Małgorzata Wyrzykowska/oprac. BC

d1oc263

Podziel się opinią

Share

d1oc263

d1oc263