Każdy kierowca powinien pamiętać o tym, by dbać o czystość szyb. Podstawą jest wyczyszczenie szyby od wewnątrz - kurz i dotykanie powierzchni szkła ręką powoduje zabrudzenie szyby i spadek widoczności. Należy również zwrócić uwagę na zabrudzenia po zewnętrznej stronie szyby, choć trudniej je usunąć.
Często na drogach spotyka się pojazdy, których przednie szyby są pełne owadów i zabrudzeń. Jest to bardzo niebezpieczne – światło, które odbija się od szkła sprawia, że prawie nic przez nią nie widać, w nocy brudna szyba może sprawić, że później zauważymy pieszego poruszającego się bez odblasków lub leśne zwierzę. Należy także pamiętać o bezpieczeństwie innych uczestników ruchu drogowego - brudne klosze reflektorów ksenonowych rozpraszają silne światło, co może oślepić kierowców nadjeżdżających z przeciwka.
Dlatego nie należy bagatelizować zabrudzeń, na których załamuje się światło. Powinniśmy możliwie często używać spryskiwaczy. Zdarza się jednak, że próby zmycia zabrudzeń wycieraczkami jeszcze pogarszają sytuację, rozmazując szczątki owadów. Płyny bywają mało skuteczne, istnieją jednak specjalnie do tego celu przeznaczone środki, które dolewa się do płynu do spryskiwaczy, jak K2 Nuta Max. Ich zastosowanie skutkuje skutecznym czyszczeniem szyby bez rozmazywania śladów po insektach. Są to produkty biodegradowalne, nie posiadające negatywnego wpływu na lakier, uszczelki czy plastikowe elementy pojazdu.
Odpowiednie przygotowanie szyby gwarantuje idealną widoczność. Dzięki czystej szybie widoczność jest lepsza, ocena odległości łatwiejsza, a komfort jazdy poprawia się. Jest to element, który istotnie może wpłynąć na bezpieczeństwo kierowcy.
Źródło: [
]( http://www.carfocus.pl )