Trwa ładowanie...
19-04-2013 15:11

Czy opłaca się omijać autostradę A4?

Share
Czy opłaca się omijać autostradę A4?Źródło: PAP/Grzegorz Hawałej
d12xqbn

Kierowcy często zastanawiają się nad wyborem: drogi krajowe czy autostrada? Niebawem rozpocznie się sezon letni i takich dylematów będzie więcej. Co zatem wybrać?

Autostrada A4 znajduje się w południowej Polsce i jak do tej pory jest najdłuższą tego typu trasą w naszym kraju. Sprawdziliśmy na ile opłacalne jest korzystanie z niej w porównaniu do jazdy po drogach krajowych. W tym celu wyznaczyliśmy dwie trasy łączące Wrocław z Krakowem - jedna wiedzie przez A4, druga przez popularne "krajówki". Jak się okazało - wyniki analizy nie są jednoznaczne.

Jadąc autostradą ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy Małopolski kierowcy pokonują ok. 271 km, co przeciętnie zajmuje niespełna 3 godziny. Pomiędzy Wrocławiem a Katowicami drogą zarządza GDDKiA, a przejechanie tego odcinka w obie strony kosztuje ok. 39 zł (0,10 zł/km). Z Katowic do Krakowa trasa utrzymywana jest w systemie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, a koszt przejazdu wynosi ok. 36 zł w obie strony. Razem daje to 75 zł.

Druga, alternatywna trasa (Wrocław - Brzeg- Opole - Strzelce Opolskie - Pyskowice - Katowice - Mysłowice - Trzebinia - Kraków), jest mniej kosztowna, jednak pokonanie jej zajmuje więcej czasu - średnio 4 h 25 min. podczas których kierowcy przemierzają dystans 276 km (o 5 km więcej niż wariant autostradowy).

d12xqbn

Warto również zaznaczyć, że średnia prędkość na A4 wyniosła 90 km/h, natomiast na drogach krajowych - 65 km/h. Przejazd "krajówkami" jest darmowy, choć trzeba wziąć pod uwagę wyższe koszty paliwa (dłuższa trasa i mniej ekonomiczna jazda). Który wybór jest lepszy? To zależy od potrzeb zmotoryzowanych.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

d12xqbn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12xqbn
Więcej tematów