WP

Czy nowy model utrzyma swój charakter? Dacia Duster zmieniona pod każdym względem

Najchętniej kupowany SUV w Polsce został w nowej odsłonie zaprezentowany podczas salonu samochodowego we Frankfurcie. Teraz mamy komplet informacji oraz zdjęć, które prezentują każdy detal nowej Dacii Duster.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dacię Duster zmieniono głównie pod kątem poprawy komfortu jazdy
Dacię Duster zmieniono głównie pod kątem poprawy komfortu jazdy (Materiały prasowe, Fot: Renault)
WP

O stylistyce nie będę się rozpisywał, ponieważ jak wygląda nowy Duster, każdy może zobaczyć na kilkudziesięciu zdjęciach w galerii. Pozostawiono ten sam styl co w poprzedniku i to nie dziwi, skoro akurat do wyglądu nikt nie miał zastrzeżeń. Poprawiono samochód głównie technicznie i to do tego stopnia, że trudno zaprzeczyć iż jest to druga generacja, a nie tylko facelifting.

Najważniejsze zmiany konstrukcyjne objęły nadwozie, które zostało zmodyfikowane pod kątem zwiększenia przestronności i wygody. To dlatego przesunięto pierwszy słupek o 10 cm do przodu, dodatkowo bardziej go pochylając. Zmieniono także układ wnętrza, a konkretnie pozycję siedzenia z przodu. Ma to dodać kilka milimetrów więcej przestrzeni, ale przede wszystkim zwiększyć wygodę.

WP
Dacia Duster (2018) Materiały prasowe
Podziel się

Część środkowa deski rozdzielczej jest skierowana w stronę kierowcy, a ekran systemu multimedialnego znajduje się teraz wyżej o 74 mm, na poziomie kierownicy. Nie zdecydowano się na umieszczenie go na wysokości wskaźników, jak to jest dziś modne. Konstruktorzy mimo wszystko uważają, że zmiana pozycji ekranu wpływa pozytywnie na łatwość obsługi. Rzeczywiście, wcześniej umieszczono go tuż nad panelem klimatyzacji, niewiele wyżej niż kolana. Teraz na tej wysokości mamy właśnie sterowanie temperaturą.

Jeśli chodzi o środkową część deski rozdzielczej, to zniknął schowek na górze, ale zwiększyła się półeczka za drążkiem zmiany biegów. Zostawiono natomiast kieszeń na drobiazgi dla pasażera nad poduszką powietrzną. Schowek pomiędzy fotelami ma większą pojemność, a na konsoli środkowej pojawiło się pokrętło do zarządzania pracą napędu na cztery koła. Teraz jest łatwiej dostępne.

Dacia Duster (2018) Materiały prasowe
Podziel się
WP

Zwiększono regulację kierownicy, którą można teraz ustawiać w pionie i poziomie, odpowiednio w zakresie 40 i 50 mm. Fotel kierowcy też ma o 20 mm większą regulację w pionie i wyposażono go w możliwość dopasowania odcinka lędźwiowego oraz podłokietnik. Rumuński producent obiecuje lepsze materiały i wykonanie samochodu, a także skuteczniejsze wyciszenie kabiny po zastosowaniu grubszych izolacji oraz szyb.

Bagażnik nowego Dustera ma pojemność 445 l w wersji 2WD i 411 l w 4WD. Po złożeniu tylnej kanapy wartości wzrastają odpowiednio do 1623 l oraz 1478 l.

Dacia Duster (2018) Materiały prasowe
Podziel się

Zmiany objęły także wyposażenie i mechanikę. Układ kierownicy ma teraz wspomaganie elektryczne, co, jak deklaruje producent, zmniejsza obciążenie kierowcy o 35 proc. Na liście opcji będzie można znaleźć system kamer pokazujących widok dookoła samochodu, dostęp bezkluczykowy oraz poprawiony system multimedialny i nawigacyjny.

WP

Dustera pod każdym względem poprawiono w kwestii bezpieczeństwa, przygotowując do nowych standardów Euro NCAP. Struktura jest sztywniejsza, lepiej dopracowano system ISOFIX oraz obszar wokół fotelików dla dzieci. Zderzaki zmodyfikowano pod kątem bezpieczeństwa pieszych, a na pokładzie pojawia się system obserwacji martwego pola, ogranicznik prędkości czy automatyczne światła.

Dacia Duster (2018) Materiały prasowe
Podziel się

Nie ma natomiast wielu nowości w kwestii napędu. Silniki jakie będą oferowane klientom to:

  • benzynowy SCe 115 (napęd 2WD i 4WD) manualna skrzynia biegów, również z LPG;
  • benzynowy TCe 125 (napęd 2WD i 4WD) manualna skrzynia biegów;
  • diesel dCi 90 (wyłącznie 2WD) manualna skrzynia biegów;
  • diesel dCi 110 (napęd 2WD i 4WD) manualna i automatyczna skrzynia biegów.
Dacia Duster (2018) Materiały prasowe
Podziel się
WP

Dacia Duster choć nowocześniejsza, wygodniejsza, lepiej wykonana i przyjaźniejsza kierowcy, wciąż pozostanie jednym z najsprawniejszych kompaktowych SUV-ów w swojej klasie pod względem właściwości terenowych. Poza systemami wspomagającymi jazdę po wzniesieniach, oferuje przede wszystkim duży prześwit, wynoszący 210 mm, oraz dobre kąty natarcia (33 stopnie), zejścia (34 stopnie), a także rampowy (21 stopni).

Charakter samochodu pozostanie więc ten sam, a że będzie się nim przyjemniej podróżować – to tylko na plus. Miejmy nadzieję, że wciąż pozostanie również najtańszym modelem w swoim segmencie, bo m.in. dlatego stał się tak popularny.

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP