W Gdańsku otwarto pierwszą w Polsce stację paliw Lotos w nowej szacie, pozycjonowaną w segmencie premium. Podobnie, jak obiekt przy Al. Zwycięstwa 13, jeszcze w tym roku będzie wyglądać 18 innych stacji tego koncernu. W grudniu ubiegłego roku, również w Gdańsku, pierwszą z sieci swoich stacji premium o nazwie Meeting Point Stop Cafe otworzył konkurencyjny Orlen. Nowa stacja Lotosu została otwarta po trwającej miesiąc przebudowie. Swoim klientom, oprócz paliwa i myjni, oferuje teraz bezprzewodowy internet, bogatsze menu, stanowisko tankowania dla niepełnosprawnych oraz nowy standard wyposażenia.
- Stacja przy operze w Gdańsku to projekt pilotażowy - mówi Jan Michalak, dyrektor ds. Infrastruktury i Rozwoju w spółce LOTOS Paliwa. - Modernizacja kolejnych obiektów rozłożona będzie w czasie. Jako pierwsze będą zmieniane obiekty, działające już w dużych miastach z największym potencjałem. W tych samych barwach powstanie również kilkanaście nowych stacji premium, które spółka zamierza włączyć do sieci jeszcze tym roku.
Po przebudowie, stacja przy al. Zwycięstwa 13 w Gdańsku wygląda o wiele atrakcyjniej. Budynek ma zaokrąglony kształt, elewację pokryto panelami z aluminium i drewna. Powiększone okna wpuszczają więcej światła do wnętrza budynku. W nocy stacja jest oświetlana diodami LED. Na samochody czeka nowoczesna myjnia.
We wnętrzu pojawił się także nowy kącik gastronomiczny „Cafe Punkt”, który będzie teraz kusić kierowców już nie tylko hot-dogami, ale również kanapkami na ciepło, sałatkami, owocami i pierogami cenionego w kulinarnym świecie gastronoma, Jana Kościuszki, znanego miłośnikom motosportu także jako kierowca rajdowy i wyścigowy.
Lepszą informacją dla kierowców, niż podwyższenie standardu na stacjach paliw ma być cena samego paliwa. - Jestem przekonany, że w lecie będzie poniżej 6 zł za litr. Nie powinno się wydarzyć nic takiego, co sprawiłoby, że przekroczyłaby ten próg. Być może cena paliwa będzie nawet trochę niższa - powiedział prezes Grupy Lotos, Paweł Olechnowicz.
W styczniu 2012 r. minęło szesnaście lat od powołania spółki Lotos Paliwa, odpowiadającej za rozwój i zarządzanie ogólnopolską siecią stacji paliw Lotos. Aktualnie w sieci Lotos funkcjonuje łącznie 366 stacji. Spółka realizuje również inwestycje związane z budową stacji przy autostradach i drogach ekspresowych w ramach tzw. Miejsc Obsługi Podróżnych oraz rozwija sieć ekonomiczną pod nazwą Lotos Optima.
Spółka Lotos Paliwa zakończyła ubiegły rok uruchomieniem 50 stacji Lotos Optima oraz 13 stacji premium. W tym roku spółka planuje uruchomić kolejne 50 stacji sieci ekonomicznej oraz 18 obiektów premium, w tym 3 stacje przy autostradach i drogach ekspresowych, tzw. Miejsca Obsługi Podróżnych.
Po styczniu i lutym Lotos Paliwa osiągnęła 8,2-procentowy udział w krajowym rynku sprzedaży detalicznej paliw. Spółka, zgodnie z przyjętą strategią, zamierza osiągnąć minimum 10-procentowy udział w detalu do końca 2015 roku. Wówczas Lotos Paliwa zamierza zarządzać siecią 450 placówek.
mw/