Trwa ładowanie...

Coraz mniej nietrzeźwych na drogach. Polacy bardziej się pilnują

Pijani kierowcy od lat wymieniani są jako duży problem na polskich (ale nie tylko) drogach. Jak pokazują policyjne dane, na szczęście jest coraz lepiej. Kierowcy coraz bardziej się pilnują, ale też chętniej sprawdzają, czy mogą zasiąść za kółkiem.

d2tbtju
d2tbtju

W rok o ponad 10 proc, zmniejszyła się liczba kierowców pod wpływem alkoholu, ujawnionych przez kontrole alkomatem. Jak pokazują policyjne statystyki, w roku 2015 było ich prawie 129 tys., rok później niecałe 116 tys., czyli o ponad 13 tys. mniej. I to mimo faktu, że przeprowadzono aż 18 mln kontroli, czyli o 250 tys. więcej niż rok wcześniej.

– Polacy coraz rzadziej podejmują ryzyko jazdy pod wpływem alkoholu. Myślę, że przyczyny są dwie. Po pierwsze to jest wzmożona praca policji i większa nieuchronność kary. Drugą są różnego rodzaju działania edukacyjne podejmowane nie tylko przez samą policję, ale też sektor komercyjny. Obserwujemy z własnych doświadczeń, podczas akcji Sprawdź Promile, że liczba osób, które chcą skorzystać z takiej możliwości rośnie. W 2015 roku było to 25 tys. osób, w tym roku 75 tys. – mówi newsrm.tv Grzegorz Adamski, kierownik ds. public affairs w Kompanii Piwowarskiej.

Polacy wykazują się coraz większą odpowiedzialnością i coraz mniej osób wsiada za kierownicę bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Jednak niektórzy kierowcy niewłaściwie oceniają swój stan i możliwości jakiś czas po konsumpcji, kiedy wydaje im się, że są już zupełnie trzeźwi. Tymczasem tempo, w jakim alkohol zostaje zmetabolizowany, jest bardzo indywidualne i zależy od takich czynników jak płeć, waga, ilość wypitego alkoholu czy zjedzone posiłki. Czasami potrzeba naprawdę sporo czasu, by organizm był całkowicie wolny od promili. Wiele osób zatrzymanych przez policję to tzw. wczorajsi kierowcy, którzy nie wiedzieli, że mają jeszcze alkohol we krwi.

– Niestety takich kierowców przez cały czas policja zatrzymuje niemało. Można bardzo łatwo temu zaradzić. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy się zgłosić do najbliższego komisariatu. Możemy w nim bez żadnych konsekwencji sprawdzić swoją trzeźwość. Oczywiście nie przyjeżdżamy na komisariat swoim samochodem. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, możemy skorzystać z aplikacji Sprawdź Promile. Na podstawie wzoru i naszych parametrów jak płeć, waga i wiek aplikacja określi nasze orientacyjne stężenie alkoholu we krwi. W przypadku najmniejszych wątpliwości nigdy nie powinniśmy wsiadać za kierownicę – dodaje Grzegorz Adamski.

Aplikację Sprawdź Promile pobrało już 300 tys. Polaków.

d2tbtju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tbtju
Więcej tematów