Trwa ładowanie...

Coraz chętniej kradną starsze

Share
Coraz chętniej kradną starsze
Źródło: sxc.hu
d24pawt

Skończyły się czasy, gdy kradziono nowe, luksusowe samochody. Teraz na celowniku złodziei są przede wszystkim auta starsze i popularne.

 (fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Masz starszy samochód - zacznij się martwić, ostrzega "Rzeczpospolita". Dlaczego? - bo złodzieje znów je pokochali. Po kilku latach względnego spokoju w kraju nasiliły się kradzieże samochodów. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w pierwszym półroczu tego roku wszczęto 7827 spraw o kradzież pojazdów. Ich łączna wartość to około 244 mln zł, co oznacza, że średnio wartość skradzionego pojazdu to nieco ponad 31 tys. zł. Z celownika złodziei zniknęły więc samochody nowe i luksusowe, a ich miejsce zajęły popularne i mające za sobą już kilka lat.

d24pawt

To efekt trudności, z jakimi spotykają się złodzieje - mówią dla „Rzeczpospolitej” policjanci. Takie samochody zwykle kradzione były na zamówienie i często trafiały za naszą wschodnią granicę. Dziś niełatwo zorganizować profesjonalnie wykonane dokumenty i transport dla auta. Złodzieje samochodów przyjęli więc inną taktykę. Kradną nieco starsze samochody, które potem nie są sprzedawane w całości. Trafiają one do „dziupli”, czyli miejsc, gdzie są rozbierane na części, a te rozprowadzane są między innymi na giełdach samochodowych czy poprzez Internet.

* ZŁODZIEJE LUBIĄ TE SAMOCHODY *

 (fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

By uświadomić sobie jak duże rozmiary przybiera ten proceder wystarczy przypomnieć kilka skierowanych przeciwko grupom złodziei policyjnych akcji. W kwietniu na śląsku zatrzymano 11 członków grupy, która miała na koncie ponad sto kradzieży samochodów. Skradzione pojazdy demontowali w pięciu halach wynajętych w różnych miejscach województwa. Początkiem sierpnia w Elblągu wpadła szajka zajmująca się tylko kradzieżą Volkswagenów. Odzyskano dwadzieścia aut. Świetne efekty przynoszą też wspólne akcje polskiej i niemieckiej policji na giełdach samochodowych i w komisach.

d24pawt

Jak pokazują statystyki, kradzieże aut nasilają się w dużych miastach, a celem złodziei nie są już tylko samochody produkcji niemieckiej.

Czas na zmianę auta? Zobacz oferty!

Jak podaje „Rzeczpospolita”, spośród dużych miast największy wzrost liczby kradzionych samochodów dotknął Szczecin (o 24 proc.), Gdańsk (o 12 proc.) i Warszawę (o 11 proc.). W Krakowie i Poznaniu nie odnotowano zaś zwiększenia aktywności złodziei.

 (fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Choć największym powodzeniem amatorów cudzej własności cieszą się samochody z niemieckim rodowodem, coraz większym ryzykiem kradzieży obarczone są również auta japońskie. Na przykład w Warszawie z miejsc parkingowych najczęściej znikają Hondy: Civic i Accord.

d24pawt

Starsze pojazdy padają łupem złodziei przede wszystkim dlatego, że łatwiej je ukraść, a następnie upłynnić. Jak zaznaczają policjanci, właściciele starszych aut coraz częściej okradani są sposobami, które dotychczas stosowano przede wszystkim w przypadku drogich aut. Chodzi m.in. o metody "na stłuczkę", "na butelkę" czy "na koło", w których kierowca skłaniany jest do opuszczenia samochodu. Jeśli kluczyki zostawi w stacyjce, jego starym, sprawdzonym autem szybko odjeżdża złodziej.

* ZŁODZIEJE LUBIĄ TE SAMOCHODY *
Źródło: PAP, Rzeczpospolita

tb/

Czas na zmianę auta? Zobacz oferty!

d24pawt

Podziel się opinią

Share
d24pawt
d24pawt
Więcej tematów