Trwa ładowanie...

Co z legalnością kontroli trzeźwości?

d28szw9
d28szw9

Na polskich ulicach policjanci wykonują coraz więcej kontroli trzeźwości. Choć ich cel jest godny pochwały, to polskie prawo w tej materii jest niejasne. Okazuje się, że nie ma przepisów umożliwiających policjantom przeprowadzanie masowych kontroli prewencyjnych.

Funkcjonariusz może skontrolować kierowcę i sprawdzić, czy nie prowadzi po alkoholu. Jednak ustawa antyalkoholowa mówi, że badanie trzeźwości może zostać przeprowadzone tylko w dwóch przypadkach – podczas przyjęcia do izby wytrzeźwień i w razie podejrzenia, że przestępstwo zostało popełnione pod wpływem alkoholu. Ten drugi zapis trudno stosować podczas prewencyjnych kontroli. W końcu oznaczałoby to, że policja podejrzewa wszystkich na danej drodze o jazdę po alkoholu, a nie ma ku temu podstaw.

Z taką interpretacją przepisów zgadza się rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Choć, jak podkreśla, popiera policyjne akcje na wzór tzw. "trzeźwego poranka", to zwraca uwagę, że aktualne prawo pozwala kierowcy odmówić kontroli, jeżeli jedynym powodem zatrzymania jest chęć sprawdzenia trzeźwości. Gdy zachowanie (np. styl jazdy) kierowcy sugeruje prowadzenie pod wpływem alkoholu, funkcjonariusz ma podstawę do przeprowadzenia kontroli alkomatem, jednak prawo nie przewiduje takiej interwencji w przypadku każdej osoby.

Zmianę przepisów już zapowiedział rząd. Mają one zostać uzupełnione tak, aby funkcjonariusze mogli przeprowadzać prewencyjne akcje kontrolne, a kierowcy nie mogli odmawiać dmuchnięcia w alkomat (a jeśli tak zrobią, to zostaną zabrani na badanie krwi).

sj, Wirtualna Polska

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj