Trwa ładowanie...
d469tvg

Co wpływa na wygląd zewnętrzny samochodu?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co wpływa na wygląd zewnętrzny samochodu?
(Materiały prasowe)
d469tvg

Stylistykę samochodu kreują nie tylko względy estetyczne, ale i cała długa lista czynników wpływających na nasz portfel i bezpieczeństwo.

Popularność samochodu w bardzo dużej mierze zależy od jego wyglądu. Stylistyka stała się na tyle ważnym elementem w wymiarze nie tylko rynkowym, ale i kulturowym, że na jej podstawie odbiorcy w dużej mierze interpretują wszystkie właściwości samochodu. Dlatego też w ostatnich latach design bardzo przybrał na znaczeniu w przemyśle motoryzacyjnym. Dla projektantów stanowi to jeszcze większe wyzwanie, jako że wymaga się od nich tworzenia atrakcyjnych pod względem estetycznym projektów, co jest coraz trudniejsze ze względu na rosnące oczekiwania także wobec innych aspektów samochodu. Z pomocą przychodzą im jednak coraz bardziej wyrafinowana technika i zaawansowane materiały, które pozwalają łączyć przyjemny dla oka wygląd ze stojącym na najwyższym poziomie bezpieczeństwem. Projekt nadwozia ma bezpośrednie przełożenie na wiele właściwości całego samochodu.

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

Sztywność nadwozia ma kluczowy wpływ dla długotrwałej eksploatacji samochodu, jego właściwości jezdnych i bezpieczeństwa. Jest też ona bezpośrednio powiązana z zachowaniem samochodu w zderzeniach - im jest ono sztywniejsze, tym większe są szanse na przeżycie i zminimalizowanie obrażeń kierowcy oraz pasażerów. By zapewnić jak najwyższy poziom bezpieczeństwa sztywność całego samochodu nie może być jednakowa - potrzebne są strefy zbudowane z części, które będą przyjmować i rozpraszać energię uderzenia, tak by kabina pozostała możliwie nienaruszona. W tym celu elementy nośne z przodu i z tyłu samochodu, podłużnice i belki poprzeczne są skonstruowane tak, by stopniowo deformować się w momencie zderzenia. Stopniowy przebieg deformacji pozwala wydłużyć w czasie przebieg zderzenia i ograniczyć wielkość sił działających na jadących samochodem dzięki redukcji przeciążeń. Na podobnej zasadzie działają rozwiązania mające na celu minimalizację obrażeń, jakie może odnieść pieszy w razie potrącenia go przez samochód.

d469tvg

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *

Zewnętrzny kształt samochodu ma bezpośredni związek z formą jego środka. Stylista samochodowy w swojej pracy spotyka się z wieloma czynnikami ograniczającymi swobodę projektowania - ma ograniczony budżet projektu, który limituje zbyt ambitne rozwiązania, musi uwzględnić potrzeby bezpieczeństwa i możliwości realizacji technicznej oraz rozwiązań wnętrza. Ponadto by samochód był oszczędny, musi stawiać mały opór aerodynamiczny, czyli mieć opływowy kształt oraz redukować zawirowania powietrza, wynikające z nieregularnych bądź generujących opór elementów nadwozia.

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

Skoda używa do budowy swoich samochodów kilku gatunków wysokiej jakości stali. W krytycznych miejscach (górna część słupka A, wewnętrzny słupek B, elementy podłogi, belka przedniego zderzaka) wykorzystywana jest stal o najwyższej wytrzymałości formowana na gorąco. Czeski producent prowadzi bardzo intensywne badania nad zwiększaniem sztywności konstrukcji, czego wynikiem jest imponujący postęp w tym zakresie: nadwozie Octavii III jest o 25 proc. sztywniejsze niż nadwozie Octavii II i dwukrotnie sztywniejsze niż Octavii I. Projekty marki są tworzone z myślą także o funkcjonalności i oszczędności paliwa już od pierwszego etapu realizacji. O krok dalej w tej efektywności idą wersje GreenLine, w których zastosowano dodatkowe rozwiązania - osłony i spoilery zmniejszające opór aerodynamiczny, a nawet specjalne wzory felg.

d469tvg

Źródło: Skoda

ll/moto.wp.pl

d469tvg

Podziel się opinią

Share
d469tvg
d469tvg
Więcej tematów