Trwa ładowanie...
d2v434j

Ciśnienie w oponach istotne dla bezpieczeństwa jazdy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ciśnienie w oponach istotne dla bezpieczeństwa jazdy
(Materiały prasowe)
d2v434j

Opony są jednym z kluczowych elementów samochodu, które wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy, jak zadbać o właściwe ciśnienie w nich panujące.

Z badań TNS Polska wynika, że najwięcej rodzimych kierowców uważa hamulce za kluczowe w kwestii bezpieczeństwa jazdy. Kolejne miejsca zajmują układ kierowniczy, zawieszenie, opony, światła, geometria kół oraz olej. Ogumienie jest jednak jedyną częścią samochodu, która ma bezpośredni styk z jezdnią, dlatego warto zadbać o jego prawidłowe napompowanie.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Ciśnienie należy sprawdzać regularnie (przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą). Zalecane wartości znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu, na słupku bocznym, po wewnętrznej stronie drzwi, na wlewie paliwa lub w schowku. Ciśnienie trzeba sprawdzać „na zimno”, tzn. co najmniej po godzinie od momentu zatrzymania lub po przejechaniu 2-3 kilometrów przy niewielkiej prędkości. Gdy opony są rozgrzane, to do rekomendowanych wartości ciśnień należy dodać 0,3 atmosfery w każdej oponie.

d2v434j

Do jazdy na autostradzie oraz przy dużym obciążeniu należy stosować maksymalne zalecane wysokości ciśnień, lub (w razie braku zaleceń producenta), podnieść ciśnienie w oponach o 0,3 atmosfery w każdej oponie. Gdy ciągniemy przyczepę, należy podnieść stopień napompowania tylnych opon samochodu o 0,4 atmosfery na zimno w stosunku do ciśnienia „użytkowego”. Nie zapominajmy o ciśnieniu w kole zapasowym, które powinno wynosić 2,5 atmosfery.

Źródło: Michelin

ll/moto.wp.pl

d2v434j

Podziel się opinią

Share

d2v434j

d2v434j