Trwa ładowanie...
dsgx22d

Ceny paliw nie będą już rosnąć

dsgx22d
dsgx22d

W nadchodzącym tygodniu ceny paliw w detalu nie powinny wzrosnąć ze względu na obniżki cen hurtowych - uważają analitycy z biura Reflex, które zajmuje się monitorowaniem rynku paliwowego.

"W mijającym tygodniu notowaliśmy korekty cen hurtowych w dół. To z pewnością powstrzyma właścicieli stacji przed kolejnymi zmianami cen w górę. Ale na obniżki na stacjach także nie możemy liczyć, ponieważ dotychczasowa skala obniżek w hurcie jest zbyt niska" - napisano w komentarzu.

Analitycy uważają, że sytuacja na rynku pozwala sądzić, że w kolejnych tygodniach ceny benzyny i oleju napędowego będą rosły.

"Oczekujemy, że średni poziom benzyny przekroczy 4,55 zł za litr, a ON - 3,85 zł za litr. Zarówno popyt na benzynę, jak i oleje, pozostaje na poziomie wyższym niż rok temu. To powoduje obawy rynku o brak zbilansowania popytu i podaży paliw gotowych, utrzymując ceny na rynkach światowych na wysokim poziomie" - napisali analitycy.

dsgx22d

Według Refleksu, od początku wakacji na stacjach ceny paliwa wzrosły. Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy średnio od 2 do 4 groszy więcej niż przed tygodniem, gdyż właściciele stacji przenieśli podwyżki cen hurtowych z połowy miesiąca.

Reflex informuje, że średnio za benzynę bezołowiową 95 płacimy około 4,47 zł za litr. Z kolei olej napędowy, w porównaniu z ubiegłym tygodniem, podrożał o 1-3 grosze na litrze, do średniego poziomu blisko 3,75 zł za litr.

W dalszym ciągu drożeje autogaz, którego cena niebawem może przekroczyć poziom 2 zł za litr na stacjach. W piątek średni poziom cen autogazu wynosi 2,03 zł za litr.

Reflex przypomina, że rok temu na początku wakacji płaciliśmy za benzynę bezołowiową 95 - 4,22 zł za litr, czyli 25 gr mniej, niż obecnie.

dsgx22d

"Uwzględniając jednak fakt podwyżki podatku akcyzowego na benzynę z początkiem 2007 roku o 25 gr na litrze (netto), wyższe ceny Eurosuper 95 dzisiaj zawdzięczamy zmianie polityki fiskalnej" - napisano.

Analitycy obliczyli, że gdyby akcyza w tym roku została utrzymana na poziomie 1 tys. 315 zł na 1000 l, to średnia cena benzyny 95 kształtowałaby się obecnie na poziomie 4,17 - 4,20 zł za litr.

W przypadku oleju napędowego ceny w kraju kształtują się na poziomie średnim 3,75 zł za litr, wobec średniego poziomu 3,93 zł za litr z roku ubiegłego.

dsgx22d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsgx22d
Więcej tematów