Trwa ładowanie...
ycipk-4kawoq

Budowana przez 40 lat trasa oddana do użytku

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Budowana przez 40 lat trasa oddana do użytku
(PAP/Leszek Szymański)
ycipk-4kawoq

Bułgaria ma swoją pierwszą zakończoną w całości magistralę drogową. W poniedziałek uroczyście otwarto 360-kilometrową trasę, łączącą Sofię z czarnomorskim Burgas. Budowa trwała z przerwami 40 lat. Ostatnie odcinki powstały dzięki funduszom unijnym.

Projekt budowy wciąż nieistniejącego pierścienia czterech magistrali, mającego modernizować infrastrukturę stosunkowo niewielkiej Bułgarii, powstał w 1971 roku. Realizację rozpoczęto dwa lata później.

Pierwsze 126 km - do Płowdiwu - magistrali, zwanej Trakija, powstało jeszcze w okresie komunistycznym, w 1984 roku. Wtedy zbudowano również kilkadziesiąt kilometrów magistrali Hemus, mającej połączyć Sofię z Warną.

ycipk-4kawoq

Po przemianach politycznych w 1989 roku prace szły powoli i z przerwami. Przyspieszyły dopiero po wejściu Bułgarii do UE w 2007 roku, zwłaszcza za rządów centroprawicowego gabinetu Bojko Borysowa.

Koszt ostatnich trzech odcinków o łącznej długości ok. 170 km, które powstały w ostatnich czterech latach dzięki funduszom unijnym, to ok. 700 mln lewów (350 mln euro). Magistralę oddano przed dokończeniem towarzyszącej infrastruktury. Na ostatnim 200-kilometrowym odcinku nie ma parkingów i stacji benzynowych. Szef agencji drogowej obiecał zainstalowanie tam do końca miesiąca przenośnych toalet chemicznych. Przejazd magistralą Trakija jest bezpłatny.

Znajdź samochód swoich marzeń w najniższej cenie!

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kawoq

ycipk-4kawoq
ycipk-4kawoq