Trwa ładowanie...

Brelok, który warto mieć. Pomoc w razie wypadku

Niezbędnik, który przyda się podczas kolizji, kosztuje kilkadziesiąt złotych i jest nieco większy niż pudełko zapałek. Z powodzeniem zmieścisz go w kieszeni razem z kluczami, a w razie wypadku zawsze będzie tam, gdzie powinien być – przy stacyjce.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Brelok, który warto mieć. Pomoc w razie wypadkuŹródło: Youtube.com
d2pdnul
d2pdnul

Uwaga na pasy bezpieczeństwa

Multitool samochodowy to sprzęt, który zastępuje różne nieporęczne narzędzia potrzebne do wyswobodzenia się z auta podczas wypadku. Wyposażono go między innymi w praktyczne ostrze do cięcia pasów bezpieczeństwa. Podczas kolizji mechanizm blokujący pasów może się bowiem zaciąć, a to skutecznie unieruchomi cię w środku.

Wtedy masz dwie opcje – czekać na pomoc lub wziąć sprawy we własne ręce. W tym drugim wypadku wystarczy wyszarpnąć brelok ze stacyjki i użyć ukrytego w nim praktycznego ostrza. Szczelina jest na tyle cienka, że nie pokaleczysz się, a jednocześnie z łatwością wciśniesz do niej brzeg pasów. Nie musisz mozolnie przesuwać nożyka do przodu i do tyłu, nożyk jest tak ostry, że poradzi sobie z pasami za jednym przeciągnięciem. Jeśli natomiast nie masz nożyka, najprościej będzie odsunąć fotel maksymalnie do tyłu, odchylić oparcie, a następnie wysunąć się z pasów. Takie rozwiązanie nie zawsze jest jednak możliwe. Wówczas pozostanie nam tylko czekać na pomoc.

Szklana pułapka

Pasy to tylko jeden z problemów. Dla wielu kierowców większym wyzwaniem jest wydostanie się z samego auta. Gdy w wyniku uderzenia drzwi będą na tyle uszkodzone, że nie będzie można ich otworzyć, jedyną opcją pozostaje wyjście przez szybę. Te przeważnie tłuką się w wyniku uderzenia, jeśli jednak tak się nie stanie, warto mieć przy sobie narzędzie, które pozwoli sprawnie ją zbić.

Nóż do cięcia pasów może się przydać Youtube.com
Nóż do cięcia pasów może się przydać Źródło: Youtube.com

Brelok z wbudowanym zbijakiem to wygodne i praktyczne rozwiązanie. Nie musisz wyprowadzać ciosu jak w przypadku tradycyjnych punktaków czy innych przedmiotów nieprzystosowanych do zbijania szkła. Wystarczy mocno docisnąć go do szyby, a urządzenie zamieni siłę docisku w uderzenie, które poradzi sobie z hartowanym szkłem.

d2pdnul

Takie użycie zbijaka sprawia, że zranienie się jest praktycznie niemożliwe. Dłoń pod wpływem impetu nie wypadnie na zewnątrz, a w związku z tym opadające kawałki szkła jej nie poranią. Mimo tego warto zastosować środki ostrożności i owinąć dłoń kawałkiem materiału, na przykład kurtką czy bluzą. W dodatku nawet podczas dachowania, gdy wszystkie przedmioty w samochodzie zmieniają swoje położenie, brelok będzie zawsze pod ręką.

Użyj nie tylko w razie wypadku

Oczywiście brelok przyda się nie tylko podczas kolizji. Narzędzia takie jak miernik ciśnienia opon czy stanu zużycia bieżnika to gadżety, których warto używać, jeszcze zanim wsiądziesz za kółko. Pierwszy z nich wystarczy docisnąć do wentyla, a na wyświetlaczu pojawi się odpowiednia liczba, drugi należy przytknąć do bruzd w oponie i porównać wynik ze skalą. Cały proces zajmuje kilka sekund, a może zaoszczędzić ci przykrości podczas jazdy.

Dołączona do breloczka latarka i sygnał alarmowy pomogą określić swoją pozycję po zachodzie słońca, na przykład gdy musisz rozstawić trójkąt ostrzegawczy na ruchliwej, nieoświetlonej drodze. Dodatkowo może pomóc ci w drobnych pracach związanych z autem, na przykład wymianie bezpieczników i żarówek czy uzupełnianiu poziomu płynów.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2pdnul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pdnul
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj