BMW S 1000 R: z genami sportowca
Dynamika jazdy motocykla superbike i pełna emocji stylistyka roadstera – oto najważniejsze cechy nowego BMW S 1000 R. Nowy naked bike produkcji BMW jest oparty bezpośrednio na S 1000 RR i dysponuje dokładnie tą samą techniką, przy czym bardziej miejski model jest o 33 KM słabszy, ale i tak oznacza to, że BMW oddaje do dyspozycji aż 160 KM i to przy masie 207 kg.
Modyfikując 4-cylindrowy silnik o pojemności 999 cm3 pochodzący z modelu S 1000 RR, inżynierowie położyli szczególny nacisk na bardziej równomiernie dostarczane osiągi w całym zakresie obrotów. Aby dostosować charakterystykę do miejskiej jazdy podnieśli parametry mocy i momentu obrotowego w niskim i średnim zakresie obrotów. Zarazem obniżyli maksymalną prędkość obrotową o ok. 2000/min. Maksymalna moc 160 KM jest teraz osiągana przy 11 000 obr./min, a maksymalny moment obrotowy 112 Nm – przy 9250 obr./min. Do wartości 7500 obr./min silnik rozwija o 10 Nm wyższy moment obrotowy niż S 1000 RR. Przyrost ten uzyskano m.in. dzięki przeprojektowaniu kanałów w głowicy, modyfikacji profili krzywek rozrządu oraz odpowiedniemu dostosowaniu elektroniki sterującej. Nowy system sterowania silnikiem BMS-X wspiera także e-gaz, czyli elektroniczną przepustnicę „throttle-by-wire”.
Aby optymalnie zachowywać się w różnych warunkach i spełnić wymagania kierowcy, S 1000 R standardowo wyposażony jest w dwa tryby jazdy oraz system ASC (automatyczną kontrolę stabilności). Tryby „Rain” (deszczowy) i „Road” (na suchą nawierzchnię) zapewniają różną charakterystykę pracy silnika, inne przebiegi momentu obrotowego i inne nastawy czułości oraz sposobu działania wyścigowego systemu ABS oraz ASC.
Jako opcja dostępna jest dynamiczna kontrola trakcji (DTC), obejmująca także dwa kolejne tryby jazdy – „Dynamic” i „Dynamic Pro”. Opcja ta pozwala kierowcy w pełni wykorzystać sportowy potencjał motocykla, zarówno na drodze, jak i na torze wyścigowym. Dynamiczna kontrola trakcji, obejmująca także czujnik kąta przechyłu, zapewnia możliwość bezpiecznego i maksymalnie dynamicznego przyspieszania.
S 1000 R Oparty na S 1000 RR, wykorzystuje tę samą, sprawdzoną obwodową ramę ze stopu aluminium, w której silnik pełni rolę struktury nośnej. Koła są zawieszone z przodu na regulowanym widelcu upside-down, z tyłu na podwójnych wahaczach z regulowaną centralną golenią sprężystą. Charakterystyka, jakiej wymaga się od roadstera, uzyskana została na drodze lekkiej zmiany w geometrii. Jak w RR, hamowanie zapewnia układ obejmujący podwójne tarcze z dwoma radialnymi, 4-tłoczkowymi zaciskami stałymi na przednim kole i pojedynczą tarczę z tyłu, z częściowo integralnym systemem ABS. Dynamiczna kontrola tłumienia (DDC), dostępna jako opcja, pozwala elektronicznie regulować siłę tłumienia zawieszenia.
sj, moto.wp.pl