Trwa ładowanie...

Blisko połowa polskich kierowców korzysta z telefonu podczas jazdy

Share
Blisko połowa polskich kierowców korzysta z telefonu podczas jazdy
Źródło: Materiały prasowe
d13evmn

Rozmawiamy, piszemy SMS-y, a nawet prowadzimy bogate życie na portalach społecznościowych. Wszystko podczas jazdy samochodem. Z najnowszych badań wynika, że blisko połowa kierowców w Polsce korzysta z telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta.

Mniej niż jedna czwarta kierowców używa samochodowych zestawów głośnomówiących. Właśnie do tych, którzy nie stosują się do tego obowiązku skierowana jest nowa kampania społeczna "Nie (przy)dzwoń za kierownicą".

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * - Jak pokazują badania, kierowcy nie tylko rozmawiają lub esemesują za kierownicą - mówi Emil Żak, organizator akcji. - Najczęściej są to rozmowy telefoniczne, ale też czytanie e-maili, korzystanie z portali społecznościowych czy przeglądanie stron internetowych. To totalny brak świadomości.

- Zmotoryzowani wciąż niewiele wiedzą, jak niebezpieczne jest używanie telefonów w aucie - mówi doktor Stanisław Szymanik ze Szpitala Świętego Rafała w Krakowie. Tymczasem kierowca podczas korzystania z telefonu podczas jazdy zachowuje się podobnie jak po alkoholu, ma ograniczone postrzeganie i wydłużony czas reakcji, co może prowadzić do wypadku.

d13evmn

Kevin Aiston jako zawodowy strażak nieraz widział na drodze ofiary wypadków spowodowanych przez kierowców z komórkami w dłoniach. Wspomina zdarzenie, w którym zginęła czteroosobowa rodzina i kierowca drugiego samochodu, który pisał SMS do żony o treści: "Kochanie, zaraz będę". Nie zdążył go wysłać, bo zjechał na przeciwległy pas jezdni i zginął na miejscu.

W Polsce karane jest używanie telefonu w samochodzie przy jednoczesnym trzymaniu go w ręce.

ll, moto.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d13evmn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13evmn
d13evmn
Więcej tematów