Trwa ładowanie...
d1ek3p0
d1ek3p0

Białystok/ Będzie więcej miejsc parkingowych w centrum

Share
d1ek3p0

70 nowych miejsc parkingowych powstanie w centrum Białegostoku w 2016 r. - poinformował w czwartek wiceprezydent miasta Adam Poliński. Pierwotnie miasto chciało zbudować parking wielopoziomowy na 300-400 miejsc, ale inwestycja okazała się za droga.

Nowe miejsca parkingowe mają ułatwić mieszkańcom parkowanie w centrum. Będą się znajdować na terenie strefy płatnego parkowania.

Początkowo miasto chciało zbudować wielopoziomowy parking z prywatnym inwestorem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, ale po analizach ekonomicznych z inwestycji zrezygnowało. Poliński tłumaczył, że koszty budowy, a potem utrzymania obiektu byłyby za drogie, a przez to parking nie byłby konkurencyjny wobec innych miejsc w centrum. Utrzymanie parkingu rocznie miałoby kosztować 600 tys. zł - nawet jeszcze bez podatku od nieruchomości, a budowa około 30 mln zł. Władze uznały, że taka inwestycja byłaby zbyt dużym i zbyt długotrwałym obciążeniem dla miasta. Zamiast niej, zbudowanych zostanie - w tym samym miejscu - 70 ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Ma to kosztować ok. 1-1,2 mln zł.

d1ek3p0

Kolejnych około 100 miejsc parkingowych miasto chce zbudować niedaleko centrum w bezpośrednim sąsiedztwie basenu Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Włókienniczej. Jest już gotowa koncepcja, która uwzględnia również zagospodarowanie terenów zielonych, bulwarów nad rzeką Białą. Parkingi te mają być również gotowe w 2016 r.

W Białymstoku strefą płatnego parkowania objętych jest w centrum miasta 70 ulic. Łącznie na jej terenie jest 3,6 tys. miejsc parkingowych w dwóch podstrefach: A i B. A to ścisłe centrum, B - nieco dalej od centrum. Od września 2015 r. w strefie ma działać 185 parkomatów. Dotychczas kierowcy za postój w strefie mogą płacić kupując odpowiednią kartę postojową (dostępną m.in. w kioskach ruchu czy sklepach), wykupując abonament lub przez wysłanie sms-a (korzystając z tej opcji, najpierw trzeba było założyć konto w systemie i zrobić przedpłatę).

Jak podawało wcześniej miasto, roczny koszt utrzymania parkomatów, które mają być dzierżawione przez 8-10 lat, ma wynosić ok. 2 mln zł. Średnio rocznie do kasy miasta za płatne parkowanie wpływa ok 5 mln zł.

d1ek3p0

Podziel się opinią

Share
d1ek3p0
d1ek3p0
Więcej tematów