Trwa ładowanie...
d10tx64
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Białoruś: weszła w życie opłata za dopuszczenie pojazdu do ruchu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś: weszła w życie opłata za dopuszczenie pojazdu do ruchu
(PAP/Piotr Polak)
d10tx64

Na Białorusi weszła w życie opłata za dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego - poinformowała w piątek agencja BiełTA. Kierowcy planują tego dnia kolejny protest przeciwko wprowadzeniu opłaty.

Właściciele pojazdów muszą wnosić specjalną opłatę za ich dopuszczenie do ruchu drogowego od 1 stycznia 2014 r. Jak podkreśliło w piątek Ministerstwo ds. Podatków i Opłat, zezwolenie na udział w ruchu drogowym będzie wydawane w miejscu przeprowadzania przeglądu technicznego, a opłatę należy uiścić w momencie zwrócenia się o takie zezwolenie.

Wysokość opłaty zależy od dopuszczalnej masy wozu. Najmniej zapłacą osoby fizyczne posiadające pojazdy o masie dopuszczalnej nie przekraczającej 1 tony - 390 tys. rubli białoruskich (126 zł), a najwięcej osoby prawne lub fizyczne posiadające ciężarówkę o masie ponad 12 ton - 3,25 mln rubli (1047 zł).

d10tx64

Zapowiedź wprowadzania opłaty wywołała sprzeciw właścicieli samochodów. 20 grudnia odbył się w Mińsku protest "Podatek - stop!" z udziałem kilkudziesięciu kierowców, którzy zablokowali ruch w centrum miasta. Zatrzymano co najmniej jedną osobę.

Analogiczna akcja jest zwoływana w białoruskich sieciach społecznościowych na piątek wieczorem. Kierowcy mają tuż przed godz. 18 (16 czasu polskiego) wjechać na ulice przylegające do głównej arterii Mińska, prospektu Niepodległości, by go zablokować, a punktualnie o godz. 18 włączyć klakson.

Wiceminister finansów Białorusi Maksim Jarmołau mówił, że jego resort liczy na pozyskanie w 2014 r. z tytułu opłat za dopuszczenie pojazdów do ruchu około biliona rubli białoruskich, co stanowi równowartość 322 mln zł. Z opublikowanej w czwartek ustawy budżetowej na 2014 r. wynika, że 20 proc. wniesionych opłat zostanie przeznaczone na remont dróg.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska

tb/

Wygraj paliwo o wartości 3.000 zł! Kliknij i weź udział w konkursie

d10tx64

Podziel się opinią

Share

d10tx64

d10tx64