Trwa ładowanie...
dz06f2t
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Białoruś planuje opłatę za dopuszczenie samochodów do ruchu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś planuje opłatę za dopuszczenie samochodów do ruchu
(PAP/Wojciech Pacewicz)
dz06f2t

Właściciele samochodów na Białorusi będą musieli od 1 stycznia wnosić specjalną opłatę za dopuszczenie ich pojazdu do ruchu drogowego - wynika z projektu ustawy, który trafił do białoruskiego parlamentu.

W ustawie, o której pisze w środę agencja Interfax-Zapad, przewidziano podatek transportowy, który będzie ściągany od właścicieli samochodów podczas przeglądu technicznego. Jego wysokość ma zależeć od dopuszczalnej masy pojazdu. Zgodnie z projektem najmniej zapłacą osoby fizyczne posiadające pojazdy o masie dopuszczalnej nie przekraczającej 1 tony - 390 000 rubli białoruskich (126 zł), zaś najwięcej osoby prawne lub fizyczne posiadające ciężarówkę o masie ponad 12 ton - 3,25 mln rubli (1047 zł).

Wiceminister finansów Białorusi Maksim Jarmołau oświadczył w środę, że połowa środków uzyskanych z nowego podatku trafi do budżetu centralnego, połowa zaś zasili budżety władz lokalnych. Jak podkreślił, w budżecie państwowym przybędzie dzięki temu środków na budowę i remont dróg. Wcześniej Jarmołau mówił, że Ministerstwo Finansów liczy na pozyskanie w 2014 r. z tytułu opłat za dopuszczenie pojazdów do ruchu około biliona rubli białoruskich, co stanowi równowartość 322 mln zł.

dz06f2t

Zdaniem niezależnych ekspertów białoruskich rząd decyduje się na tak niepopularne kroki z powodu niedostatku środków w budżecie. - Problem polega na tym, że w bieżącym roku pogorszył się stan materialny przedsiębiorstw z uwagi na niesprzyjającą koniunkturę zewnętrzną i obniżyły się wpływy z podatków - podkreślił ekonomista think-tanku Instytut Prywatyzacji i Zarządzania Hleb Szymanowicz.

Tymczasem Białoruś będzie musiała w 2014 r. przeznaczyć na obsługę zadłużenia zagranicznego 3,2 mld dol. Z projektu przyszłorocznego budżetu wynika, że zamierza to zrobić kosztem dochodów budżetowych, wpływów z prywatyzacji oraz kolejnych pożyczek.

Wygraj paliwo o wartości 3.000 zł! Kliknij i weź udział w konkursie

dz06f2t

Podziel się opinią

Share

dz06f2t

dz06f2t