Trwa ładowanie...
01-08-2014 15:56

Benzyna i olej napędowy coraz tańsze

Benzyna i olej napędowy coraz tańszeŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d28tkyo
d28tkyo

Benzyna w lipcu taniała i tak samo będzie w najbliższych dniach - zapowiadają analitycy rynku paliw. Mówią, że to efekt m.in. coraz mniejszych obaw inwestorów o zagrożenie stabilności globalnych dostaw ropy naftowej.

Analitycy e-petrol wskazują, że w ostatnim tygodniu lipca, podobnie jak w całym miesiącu, paliwo taniało. "Przed siedmioma dniami zasugerowaliśmy, że to jeszcze nie koniec obniżek. Potwierdzenie się tej prognozy cieszy. Wydaje się, że przynajmniej jeśli chodzi o ruch w przypadku benzyny to zobaczymy jeszcze kontynuację spadków cen" - czytamy w ich analizie.

E-petrol prognozuje, że między 4 a 10 sierpnia średnia cena benzyny bezołowiowej 98 znajdzie się między 5,61-5,72 zł/l. W przypadku 95-oktanowego paliwa będzie to 5,36-5,45 zł/l. Rozpiętość dla średniej ceny litra oleju napędowego specjaliści szacują na 5,26-5,34 zł. Ich zdaniem średnia kwota jaką będzie trzeba płacić za autogaz, znajdzie się zapewne w przedziale 2,56-2,64 zł/l.

Eksperci wskazują, że obniżki cen wynikają ze spadków na giełdach naftowych. Wskazują na pojawiające się informacje o nadpodaży surowca w rejonie basenu atlantyckiego, związanej z ograniczeniem produkcji przez rafinerie, zmuszone do tego kroku przez utrzymujące się niskie marże z przerobu ropy.

d28tkyo

Coraz mniejsze obawy inwestorów budzą też zagrożenia stabilności globalnych dostaw surowca. Zdaniem analityków sankcje nałożone na Rosję, które tylko nieznacznie dotykają sektor energetyczny, nie wpłyną bezpośrednio na zaopatrzenie Europy w surowce. Nie zwiększa się też ryzyko związane z Irakiem i Libią.

Analitycy BM Reflex podkreślają, że ceny benzyny i diesla są mniejsze niż na początku wakacji (odpowiednio o 7 i 8 gr/l), a przede wszystkim niższe niż przed rokiem (odpowiednio o 19 i 29 gr/l).

Średnie koszt benzyny bezołowiowej 95 i 98 wynosi odpowiednio 5,42 zł i 5,66 zł za litr, a oleju napędowego - 5,29 zł. To o dwa grosze mniej niż przed tygodniem.

"Obniżki benzyny i oleju napędowego na stacjach są następstwem obniżek z rynku hurtowego. Od początku lipca ceny benzyny w hurcie w krajowych rafineriach spadały od 149 do 156 zł/1000 l w zależności od gatunku, natomiast ceny diesla spadły o 50 zł/1000 l" - podał BM Reflex.

d28tkyo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28tkyo
Więcej tematów