Trwa ładowanie...

Będzie więcej i drożej. Nowy taryfikator mandatów

Share
Będzie więcej i drożej. Nowy taryfikator mandatów
Źródło: Reporter, Fot: Tomasz Rytych/REPORTER
d2lkhjc

Od 4 stycznia ma zacząć obowiązywać w naszym kraju nowy taryfikator mandatów. Kierowcy popełniający wykroczenia zapłacą więcej i będą surowiej karani.

Według projektowanych jeszcze zmian, zaktualizowany taryfikator ma wpłynąć na jeszcze większe zdyscyplinowanie kierowców. Projekt nowych przepisów na razie trafił do uzgodnień międzyresortowych. Urzędnicy chcą, by zaczęły one obowiązywać od 4 stycznia 2016 r.

W znowelizowanym taryfikatorze pojawią się nowe wykroczenia, zwiększona zostanie także liczba punktów przyznawanych za łamanie niektórych przepisów. Wzrośnie np. liczba punktów za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Ponadto ma to kosztować 300 zł, a nie jak obecnie 100 zł. Zaostrzenie sankcji miałoby dotyczyć zarówno kierowców, jak i pasażerów samochodu. Oznacza to, że im więcej osób w aucie będzie jechało bez pasów, tym większy mandat wystawi policja.

Kary nie unikną kierowcy powodujący zagrożenie w ruchu poza drogami publicznymi - na uliczkach osiedlowych czy parkingach. Za takie postępowanie będzie można dostać nawet 6 pkt. karnych. 5 punktów dostanie się za jazdę po chodniku lub przejściu dla pieszych oraz karę finansową od 200 do 500 zł. Tyle samo będzie punktowo „warte” niezatrzymanie się przed przystankiem autobusowym lub tramwajowym, jeśli piesi muszą wejść na jezdnię, żeby wsiąść do pojazdu komunikacji miejskiej. 500 zł i 7 pkt. karnych przewiduje złożony projekt, za nieuprawnione parkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych.

d2lkhjc

Również najpopularniejsze wykroczenie, czyli złamanie ograniczenia prędkości, będzie karane dotkliwiej. Za jazdę szybciej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym policja (oprócz zatrzymania prawa jazdy) przyzna 10 pkt. karnych, a dane sprawcy zostaną wprowadzone do systemu ewidencji. Ma to pomóc w analizowaniu skuteczności nałożonych kar na piratów drogowych.

Od stycznia skończy się także możliwość redukowania punktów karnych poprzez udział w specjalnych kursach. Obecnie można dwa razy w roku można uczestniczyć w szkoleniu zmniejszającym stan posiadanych punktów karnych o 6. Według wniesionego projektu kierowca, który przekroczy limit, zostanie skierowany na kurs, a uczestnicząc w nim zlikwiduje wszystkie punkty karne na swoim koncie. Nastepnie przez pięć kolejnych lat będzie podlegał specjalnemu nadzorowi. W tym okresie rocznie będzie mógł otrzymać najwyżej 24 pkt. karne. Jeśli przekroczy ten pułap, straci prawo jazdy. Po ponownym zdaniu egzaminu uprawniającego do prowadzenia pojazdów, będzie traktowany jak młody kierowca i będzie objęty dwuletnim okresem próbnym.

Według projektodawców wszystko to ma na celu podniesienie bezpieczeństwa na naszych drogach. Ale warto także wspomnieć o tym, że według szacunkowych obliczeń, wpływy do budżetu państwa wzrosną w ciągu pierwszych 5 lat od wprowadzenia zmian, o ok. 500 mln. zł.

bc/tb/tb

d2lkhjc

Podziel się opinią

Share
d2lkhjc
d2lkhjc
Więcej tematów