Trwa ładowanie...
d13r8qx
Będzie rewolucja w przepisach o przewożeniu dzieci?

Będzie rewolucja w przepisach o przewożeniu dzieci?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d13r8qx

Zniesienie wiekowych wymogów dotyczących przewożenia dzieci w fotelikach zakłada przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Co więcej, jedno, co najmniej trzyletnie dziecko będzie mogło jechać zupełnie bez fotelika.

Obowiązujące obecnie przepisy nakazują przewożenie dzieci do 12. roku życia w specjalnych fotelikach. Z nakazu tego zwolnieni są rodzice, których dzieci przed osiągnięciem tego wieku mierzą co najmniej 150 cm wzrostu. Choć trudno negować przydatność fotelików w razie zderzenia, ich używanie na co dzień nastręcza wielu trudności. W błędzie jest ten, kto uważa, że dzieci zajmują w samochodzie mniej miejsca niż dorośli. Z tego właśnie powodu rodziny z trójką potomstwa często zmuszone są do zakupu minivanów. W mniejszych autach zmieszczenie na kanapie trzech fotelików okazuje się na ogół niemożliwe. Nowe przepisy mają być ukłonem w stronę takich właśnie rodzin.

d13r8qx

Jeśli nowe brzmienie ustawy wejdzie w życie, zniknie limit wiekowy, określający koniec obowiązku wożenia dzieci w fotelikach. Zamiast niego pojawi się limit dotyczący wzrostu. Jego wartość będzie niższa niż obecnie i wyniesie 135 cm. Mały pasażer, który przekroczy ten parametr, będzie mógł, jak dorośli, jechać po prostu przypięty samochodowymi pasami bezpieczeństwa. Możliwe będzie również zabezpieczenie jedynie pasami dziecka, które skończyło trzeci rok życia i zajmuje środkowe miejsce na kanapie, o ile po obydwu jego stronach znajdują się dzieci w fotelikach.

* Test fotelików ADAC. Najdroższe nie zawsze są najlepsze *

Te znajdujące się w projekcie nowelizacji propozycje wzbudziły głośny sprzeciw ekspertów zajmujących się fotelikami i trudno odmówić im racji. Nie trzeba wielkiej wyobraźni, by zdać sobie sprawę, na jakie zagrożenie w razie wypadku czołowego narażone jest małe dziecko, które zajmuje środkowe miejsce na kanapie i nie siedzi w foteliku. Co więcej, w wielu samochodach wymiary oparcia kanapy i punkt zamocowania pasów sprawiają, że dziecko, które ma 135 cm wzrostu, nie może liczyć na ochronę bez fotelika. Biodrowy fragment pasa będzie przebiegał u niego po brzuchu, co grozi obrażeniami wewnętrznymi, a fragment, który powinien opierać się na obojczyku, może przebiegać przez szyję.

d13r8qx

Propozycja nowych przepisów zawiera jednak również pomysły, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez ekspertów do spraw bezpieczeństwa. Chodzi między innymi o zakaz przewożenia dziecka poniżej 3. roku życia pojazdem, który nie posiada pasów bezpieczeństwa, czy zakaz przewożenia bez fotelika na miejscu obok kierowcy dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu.

tb, moto.wp.pl

Akcesoria samochodowe. Duży wybór, atrakcyjne ceny. Zobacz oferty!

d13r8qx

Podziel się opinią

Share

d13r8qx

d13r8qx