Trwa ładowanie...

Będzie nowy system poboru opłat na autostradach

Share
Będzie nowy system poboru opłat na autostradach
Źródło: Materiały prasowe
d21c87a

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje nad nowym systemem poboru opłat na autostradach. Decyzja o tym, jak będzie wyglądał, ma zapaść najdalej za kilkanaście miesięcy.

Mimo zapowiedzi poprzednich władz, na krajowych autostradach wciąż obowiązuje manualny system opłat. Pieniądze pobierane są na bramkach, co często powoduje utrudnienia w ruchu.

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit mówi, że nowe rozwiązania muszą być wdrożone do 2018 roku. Wtedy kończy się umowa z operatorem systemu ViaToll, który obsługuje samochody ciężarowe. Wiceminister zapewnił, że w pierwsze rozmowy i prace związane z kształtem nowego systemu już się odbyły. Rozwiązania, nad którymi pracuje resort, muszą wyeliminować wszystkie słabości związane z ręcznym systemem poboru opłat. Urzędnicy przyglądają się rozwiązaniom, które funkcjonują w innych krajach europejskich. Nowy system ma objąć swoim zasięgiem wszystkie autostrady w kraju. Także te zarządzane przez koncesjonariuszy. Ma być prosty i wygodny.

Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk przypomina, że obietnice w tej sprawie składała w 2014 roku minister Elżbieta Bieńkowska, jednak ich nie zrealizowano. Adamczyk przypomniał, że w 2014 i 2015 roku, w czasie wakacji brak nowego systemu spowodował, że konieczne było podnoszenie bramek na autostradach. W zeszłym roku kosztowało to budżet państwa co najmniej 50 milionów złotych. Minister zapowiedział audyt w tej sprawie, który ma wykazać, czy koszty tej operacji nie były wyższe. Urzędnicy zapowiadają, że po wprowadzeniu nowego systemu będą obowiązywać jednolite opłaty za przejazd autostradami. Dziś każdy administrator drogi ma swój taryfikator, co jest dodatkowym utrudnieniem dla kierowców.

d21c87a

Źródło: IAR

ll/moto.wp.pl

d21c87a

Podziel się opinią

Share
d21c87a
d21c87a
Więcej tematów