Trwa ładowanie...

Autostrady: bez opłat przy bramkach dzięki viaAUTO

Autostrady: bez opłat przy bramkach dzięki viaAUTOŹródło: zdjęcie producenta
d3p6xrg
d3p6xrg

Od 1 czerwca kierowcy samochodów osobowych będą mogli korzystać na płatnych państwowych autostradach z elektronicznego systemu poboru opłat. Koniec czekania w kolejce do kasy będzie miał jednak swoją cenę.

Od lipca 2011 roku samochody ciężarowe uiszczają opłaty za jazdę drogami krajowymi poprzez system elektroniczny viaTOLL. Firma Kapsch, która zarządza tym systemem, przygotowała ofertę również dla samochodów osobowych. Od połowy roku 2012 będą oni mogli w podobny sposób płacić za jazdę autostradami zarządzanymi przez GDDKiA. Dla kierowców będzie to oznaczało szybszy wjazd na autostradę i sprawniejsze jej opuszczenie. Wszystko dzięki urządzeniu viaAUTO, które po zamontowaniu na szybie samochodu, będzie komunikowało się z bramkami umieszczonymi ponad wjazdem na autostradę.

Jak stać się posiadaczem viaAUTO? Przede wszystkim trzeba zarejestrować się w systemie firmy Kapsch poprzez stronę www.viatoll.pl lub w punktach dystrybucji urządzeń viaTOLL. Następnie po podpisaniu umowy należy urządzenie kupić. Na razie nie widomo ile będzie kosztowało viaAUTO. Jak mówi Stanisław Dojs z biura prasowego viaTOLL, cena urządzenia nie jest jeszcze ostatecznie ustalona.
Wydaje nam się jednak, że cena urządzenia może zostać ustalona na poziomie niższym lub podobnym do kwoty kaucji za moduł viaTOLL, który muszą posiadać właściciele samochodów ciężarowych. Ci płacą 120 zł. Co ważne, viaAUTO nie będzie przypisane do jednego samochodu. Z urządzenia będzie można korzystać przemiennie w kilku autach.

Po przyklejeniu zasilanego bateriami urządzenia viaAUTO na szybie będzie można śmiało omijać bramki, na których płacą inni kierowcy. Podobnie jak w przypadku samochodów ciężarowych, właściciele osobówek będą mogli realizować płatność na dwa sposoby. W przypadku konta z odroczoną płatnością w określonym dniu miesiąca system będzie podliczał wszystkie przejazdy płatnymi autostradami i podawał należną kwotę. Drugi sposób to utworzenie osobistego konta, na które z góry przelewane są pieniądze za przyszłe przejazdy.
- W przypadku takiego sposobu rozliczenia niemożliwe jest przekroczenie limitu i nie będzie żadnych kar – dodaje Stanisław Dojs. – Jeśli pieniędzy zabraknie, przy próbie wjazdu na autostradę szlaban po prostu się nie podniesie.

Od 1 czerwca kierowcy samochodów o masie do 3,5 t wyposażeni w viaAUTO będą mogli płacić elektronicznie za jazdę odcinkiem A2 Stryków-Konin oraz odcinkiem Gliwice-Wrocław na A4, gdzie właśnie od czerwca w życie wejdą opłaty. Z czasem lista odcinków, na których możliwa będzie ta forma płatności, będzie się zwiększać.

tb/

d3p6xrg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p6xrg
Więcej tematów