WP

Alkohol: kiedy można usiąść za kierownicę?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Alkohol: kiedy można usiąść za kierownicę?
(Tomasz Adamowicz/FORUM)
WP

Przełom roku to doskonała okazja, by huczną imprezą zrekompensować sobie długi okres wytężonej pracy. Zabawie często towarzyszą używki, a te nie łączą się z bezpieczną jazdą. Ile czasu musi upłynąć, nim po spożyciu alkoholu usiądziemy za kierownicę?

Kilka godzin snu to za mało <br / W Polsce niemal 80 proc. nietrzeźwych [kierowców](https://praca.money.pl/oferty/kierowca-ce/) zatrzymywanych przez policję to osoby, które usiadły za kierownicę następnego dnia po wypiciu alkoholu. Wiele z nich czuło się na tyle dobrze, że zdecydowała się prowadzić samochód, nie mając świadomości zagrożenia i łamania prawa. Niestety, kilka godzin snu, zjedzenie posiłku i uzupełnienie elektrolitów to za mało, by móc prowadzić samochód. Alkohol w wydychanym powietrzu będzie się pojawiać do momentu, kiedy organizm nie upora się z nim ostatecznie. Wystarczy zatem popołudniowa kontrola drogowa, by ponieść poważne konsekwencje własnej nierozwagi.

Organizm ludzki średnio potrzebuje 3 godzin na spalenie 30 g czystego alkoholu. To w przeliczeniu na substancje spożywcze wygląda mniej więcej tak:
50 g wódki = 20 g etanolu (czystego alkoholu)
100 ml wina = 12 g etanolu
0,5 l piwa = 25 g etanolu
Stężenie alkoholu we krwi w wysokości 1 promila odnotowuje się po wypiciu zaledwie dwóch półlitrowych piw. Po wypiciu pół litra mocnego alkoholu można bezpiecznie usiąść za kierownicą dopiero po upływie doby.

WP

Konsekwencje

Nasze prawo drogowe mówi wyraźnie - jazda pod wpływem alkoholu (powyżej 0,5 promila) lub substancji odurzających oznacza odebranie uprawnień na okres minimalnie 3 lat (maksymalnie 15 lat). Do tego sąd wymierzy karę w kwocie 5 tys. zł. Gdy kierowca spowoduje wypadek w takim stanie, kara finansowa wyniesie 10 tys. zł. Sprawca będzie musiał też pokryć wszelkie straty z własnej kieszeni.

W przypadku popełnienia wykroczenia (poniżej 0,5 promila) Kodeks Wykroczeń w art. 87. stanowi:
§ 1. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 lub 2 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Oznacza to, że w najlepszym przypadku kierowca zatrzymany za prowadzenie auta „po spożyciu” zostanie ukarany grzywną i zatrzymaniem prawa jazdy, w gorszym trafi do aresztu i także straci prawo jazdy. A to prowadzi już do daleko idących konsekwencji w życiu codziennym.

Źródło: Policja

WP

Opr. Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

Polub WP Moto
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP