Airbus pokazał koncept latającego samochodu – Pop.Up
Na Salonie Samochodowym w Genewie w tym roku swoje stanowisko ma też Airbus. Co firma znana z budowy samolotów robi na takiej imprezie? Razem ze studiem Italdesign stworzyła koncept latającego samochodu, który miałby usprawnić podróżowanie po zatłoczonych miastach.
Pop.Up to modułowy pojazd, który może jeździć po ulicach jako małe miejskie auto, ale może też odłączyć się od podwozia z kołami i polecieć do celu. Projekt Airbusa i Italdesign składa się z trzech elementów – kabiny, układu jezdnego z kołami i modułu umożliwiającego lot. Przedział pasażerski może być podłączony do podwozia, dzięki czemu może normalnie jeździć po ulicach lub zostać „przejęty” przez zestaw czterech śmigieł pozwalających na lot.
Samo modułowe rozwiązanie dwuosobowego środka transportu jest o tyle ciekawe, że z jednej strony Pop.Up może być nazwany latającym samochodem, ale z drugiej strony - nigdy nie posiada obu funkcji naraz. Jednak projekt nie kończy się na pomyśle związanym z samym napędem, ale też podejmuje temat sposobu korzystania z nowego środka transportu.
Pop.Up ma działać na podobnej zasadzie jak wypożyczalnie miejskich samochodów. Pojazd będzie zamawiany przez specjalną aplikację, która automatycznie zaproponuje najlepszy sposób dotarcia do celu – zależny od tego, czy pasażerowi bardziej zależy na czasie czy na cenie. Będzie to też uzależnione od aktualnej sytuacji na ulicach.
Naziemny moduł posiada napęd elektryczny o mocy 80 KM. Maksymalna prędkość do 100 km/h, a zasięg ma wynieść 130 km. Ładowanie w specjalnym punkcie zajmie 15 minut. Parametry modułu powietrznego są podobne. Co prawda moc to 182 KM, ale czas ładowania i prędkość maksymalna są identyczne. Mniejszy jest za to zasięg, który bez obciążenia określono na 100 km. Całość ma działać autonomicznie, co oznacza, że po skorzystaniu z Pop.Up moduły same udadzą się do stacji ładowania.
Co prawda Airbus zaznacza, że całość to dopiero koncept miejskiego środka transportu przyszłości, ale firma podkreśla, że gotowe pojazdy mogą być gotowe w ciągu 7-10 lat. Oczywiście możliwości techniczne to jedno, a praktyczna realizacja to drugie, bo Pop.Up wymaga choćby zmiany przepisów lotniczych, a także pozyskania inwestorów, którzy będą w stanie wyłożyć sporo pieniędzy na rozwój tego projektu.
Międzynarodowy Salon Motoryzacyjny w Genewie (Salon International de l’Auto lub Geneva Motor Show) to jedna z największych targowych imprez motoryzacyjnych na świecie. W tym roku odbywa się w dniach 7–19 marca.