Trwa ładowanie...
d2j8ft0

A8

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC0
Źródło: Wikimedia Commons CC0

A8 to autostrada, która została wybudowana w związku z organizacją Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. A8 jest również nazywana Autostradową Obwodnicą Wrocławia (AOW), ponieważ pozwala ominąć centrum stolicy Dolnego Śląska.

A8 – opis trasy

Autostrada A8 biegnie wzdłuż północnej oraz zachodniej części Wrocławia. Jednak początkiem Autostradowej Obwodnicy Wrocławia jest węzeł Wrocław Południe, na którym łączy się ona z drogą A4 (dzięki temu można dojechać przez Legnicę do Niemiec).

Z kolei na węźle Wrocław Zachód autostrada A8 krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 447. Z uwagi na fakt, że autostrada A8 powstała z myślą o Euro 2012, na jej trasie znajduje się również zjazd do Portu Lotniczego Wrocław-Strachowice im. Mikołaja Kopernika oraz Stadionu Miejskiego we Wrocławiu. Ponadto na węźle Wrocław Stadion autostrada A8 łączy się z drogą krajową nr 94 (DK94).

Końcem autostrady A8 jest węzeł Wrocław Psie Pole, skąd biegnie droga ekspresowa S8, którą można dojechać do Łodzi, Warszawy, a nawet Białegostoku. Poza tym na węźle Wrocław Psie Pole autostrada A8 krzyżuje się również z drogą krajową nr 98, która prowadzi w stronę Długołęki.

Autostrada A8 biegnie wzdłuż północnej oraz zachodniej części Wrocławia Wikimedia Commons CC BY 3.0
Autostrada A8 biegnie wzdłuż północnej oraz zachodniej części WrocławiaŹródło: Wikimedia Commons CC BY 3.0, fot: Sliwers/rzyjonto

Długość autostrady A8 wynosi niespełna 27 km.

Istotną częścią autostrady A8 jest most Rędziński, który przebiega nad rzeką Odrą. Co ciekawe jest to most z najwyższym, 122-metrowym pylonem w Polsce, na którym wiszą dwa przęsła.

Od zakończenia Euro 2012 Autostradowa Obwodnica Wrocławia spełnia przede wszystkim dwie funkcje: odkorkowuje miasto (dzięki znacznej liczbie zjazdów) i usprawnia przepływ ruchu tranzytowego.

A8 – otwarcie i budowa

Pierwsi kierowcy wjechali na autostradę A8 dokładnie 31 sierpnia 2011 r. Cała inwestycja została więc zrealizowana na wiele miesięcy przed rozpoczęciem Euro 2012.

Natomiast rozpoczęcie prac drogowych przy budowie autostrady A8 miało miejsce w 2008 r. Powstanie drogi A8 kosztowało państwo, które pokryło wszystkie związane z tym przedsięwzięciem koszty, w przybliżeniu 4 mld zł. Najkrtótszym wybudowanym fragmentem autostrady A8 jest most Rędziński (o długości 1,7 km), którego budowa pochłonęła jednak dużo pieniędzy - prawie 580 mln zł.

A8 – cennik

Ponieważ Autostradowa Obwodnica Wrocławia mocno przysłużyła się stolicy Dolnego Śląska, rozładowując natężenie ruchu w jej centrum, za przejazd tą trasą nie muszą płacić kierowcy pojazdów o masie całkowitej wynoszącej do 3,5 tony. Z kolei osoby prowadzące pojazdy o większej masie całkowitej oraz autobusy i autokary (niezależnie od ich masy) zapłacą za podróż pomiędzy następującymi węzłami autostrady A8 (stan na październik 2017 r.):

  • Wrocław Południe - Wrocław Zachód;
  • Wrocław Zachód - Wrocław Lotnisko;
  • Wrocław Lotnisko - Wrocław Stadion;
  • Wrocław Stadion - Wrocław Północ;
  • Wrocław Północ - Wrocław Psie Pole.

Opłaty na A8 nie są jednak uzależnione tylko od rodzaju i masy całkowitej pojazdu, ale również od jego emisji spalin. Kierowcy pojazdów spełniających wymagania najnowszych norm emisji spalin zostaną na trasie A8 potraktowani najbardziej ulgowo. Stawka za każdy kilometr jazdy po Autostradowej Obwodnicy Wrocławia może wynieść (stan na październik 2017 r.):

  • od 0,2 do 0,4 zł dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
  • od 0,27 do 0,53 zł dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Pomiędzy węzłami A8 Wrocław Południe oraz Wrocław Psie Pole kierowcy mogą dokonywać jedynie płatności elektronicznej, do czego potrzebne jest urządzenie viaAUTO. Ten niewielki sprzęt mocowany na przedniej szybie wysyła dane o pojeździe do przekaźników zamontowanych na bramkach autostrady A8. Na podstawie tych informacji, a także przejechanej odległości, obliczana jest cena podróży Autostradową Obwodnicą Wrocławia.

d2j8ft0

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j8ft0
d2j8ft0
d2j8ft0
Więcej tematów
d2j8ft0