Trwa ładowanie...

5 tysięcy złotych za usunięcie filtra z auta. Posłowie chcą surowych kar dla kierowców i mechaników

Wszystko po to, żeby poprawić jakość powietrza w miastach. Autorzy uderzają w kierowców, ale to nie auta powodują smog. Natomiast prawdziwi truciciele mają dostać dopłaty do zmiany pieców na ekologiczne.

5 tysięcy złotych za usunięcie filtra z auta. Posłowie chcą surowych kar dla kierowców i mechanikówŹródło: Shutterstock.com
d1bbqjr
d1bbqjr

Posłowie Nowoczesnej opracowali kilka projektów ustaw, które ich zdaniem po wejściu w życie poprawią jakość powietrza w Polsce. Jeden z nich dotyczy kierowców i mechaników, którzy usuwają filtry DPF. Projekt zakłada możliwość ukarania grzywną właściciela auta, z którego filtr został usunięty albo mechanika, który oferuje wykonanie takiej usługi lub ją zrobił.

Filtry DPF mają za zadanie ograniczyć nadmierną emisję spalin poprzez zatrzymywanie cząstek stałych i ich wypalanie wewnątrz tego podzespołu. Po latach często wymagana jest wymiana filtra, ta zaś może kosztować kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Część kierowców w poszukiwaniu oszczędności decyduje się na całkowity demontaż. Jest to nielegalne, ale w Polsce w żaden sposób nie jest jednak karany. W Europie Zachodniej mandaty za poruszanie się pojazdem bez filtra sięgają kilku tysięcy euro.

Na wstępie projektu czytamy, że według różnych źródeł samochody generują 60 proc. zanieczyszczeń powietrza w miastach. Według nas nie jest to prawdą. Na potwierdzenie naszej tezy przywołujemy wypowiedź Krystyny Barańskiej w Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, która w rozmowie z WP przyznała:
- Smog, który zimą możemy zaobserwować w miastach to przede wszystkim skutek palenia w domowych piecach. Smrodzą nie tylko tzw. kopciuchy, czyli stare piece opalane słabej jakości paliwem. Trucicielami są też opalane drewnem kominki w domach i apartamentach.

Dodatkowo, strażnicy miejscy, którzy na co dzień monitorują jakość powietrza i sprawdzają, czym mieszkańcy Warszawy palą w piecach przyznają, że najczęściej trują nas starsi ludzie. Zdarza się, że nie mają oni świadomości, że palenie śmieci jest złe dla otoczenia i nielegalne. W przeszłości palenie odpadów na działce było dozwolone przez kilka dni w roku. Teraz natomiast w samej Warszawie w mniej niż tydzień na działkach rozpalanych jest nawet tysiąc nielegalnych palenisk. To ma olbrzymi wpływ na jakość powietrza w mieście, zwłaszcza jeśli przez kilka dni nie ma silnego wiatru, który usuwa to zanieczyszczenie.

d1bbqjr

W uzasadnieniu projektu czytamy, że praktyka usuwania filtra prowadzi do tego, że wg prawa samochód staje się niezdatny do ruchu. Co więcej, mandaty za poruszanie się pojazdem niespełniającym norm emisyjnych (maksymalnie 500 złotych) są niewspółmiernie małe do oszczędności, jakie generuje usunięcie filtra albo kosztów wymiany zużytego na nowy. Oznacza to, że łamanie prawa po prostu się opłaca.

Poselski projekt zakłada obowiązek usunięcia pojazdu z drogi na koszt właściciela w przypadku stwierdzenia, że jego stan techniczny narusza przepisy dotyczące ochrony środowiska.

Co ciekawe, inne projekty posłów Nowoczesnej zakładają, że właściciele domów, którzy mają stare piece, dostaną dopłaty do zakupu nowych. Szacunkowa liczba urządzeń, które mają zostać wymienione, to dwa miliony. Koszt zakupu nowoczesnego pieca to nawet kilkanaście tysięcy złotych, czyli dokładnie tyle, ile kosztuje dobrej jakości filtr DPF.

Niestety po raz kolejny mamy okazję zaobserwować krzywdzące podeście polityków do kierowców. Fakt, że nie stać nas na lepsze i "czystsze” samochody, robi z nas trucicieli i dojne krowy. Warto przy tym zauważyć, że kara za palenie w piecu śmieciami wynosi 500 zł i póki co żaden polityk nie złożył projektu, żeby ją zwiększyć.

d1bbqjr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bbqjr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj