Trwa ładowanie...

34 mln aut wezwanych do serwisu przez niesprawne poduszki powietrzne

34 mln aut wezwanych do serwisu przez niesprawne poduszki powietrzne
d20d0gg
d20d0gg

Japońska Takata wezwała właścicieli 34 mln samochodów w USA, wyprodukowanych przez 11 różnych firm, do gratisowej naprawy zamontowanych w nich swoich poduszek powietrznych, które wypuściła na rynek.

Wcześniej Takata wezwała do naprawy z tego samego powodu 16,6 mln samochodów. Ostatni apel podwaja tę liczbę. Według Reutera, Takata zdecydowała się zwiększyć liczbę samochodów objętych apelem pod naciskiem władz federalnych USA - resortu transportu i Administracji ds. Bezpieczeństwa Transportu (NHTSA).

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Japońska firma nie sprecyzowała przyczyny potencjalnej awarii. Wiadomo jedynie, że chodzi o poduszki chroniące pasażerów i boczne poduszki chroniące kierowcę. Ocenia się, że bezpośrednie i pośrednie koszty wymiany wadliwych poduszek wyniosą od 4 do 5 mld dolarów. Wadliwie działające poduszki powietrze były w USA przyczyną 6 ofiar śmiertelnych. Ponad 100 osób zostało rannych.

d20d0gg

Eksperci NHTSA i resortu transportu ustalili, że przyczyną awarii może być wilgoć, która w dłuższym okresie czasu dostaje się do systemu napełniania poduszek powietrzem. Dlatego w pierwszej kolejności mają być naprawiane auta eksploatowane w rejonach wysokiej wilgotności powietrza, np. na Florydzie. Firma Takata przyznała, że nie do końca wiadomo, czy poduszki montowane w ramach wymiany są w 100 proc. wolne od wad. Potwierdzono jednak, że są bezpieczniejsze.

W ub. tygodniu japońskie koncerny samochodowe Honda i Daihatsu wezwały z tego samego powodu do naprawy 5 mln samochodów na całym świecie. Toyota i Nissan zapowiedziały już podobny apel do właścicieli 6,5 mln aut. Na liście producentów objętych wezwaniem do serwisu znajdują się także Acura, BMW, Ford, Infiniti, Lexus, Mitsubishi, Pontiac, Saab i Subaru.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

d20d0gg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20d0gg
Więcej tematów