2 na 3 Polaków rozmawia przez komórkę podczas jazdy. Jest coraz gorzej
Ponad 120 tysięcy osób ukarano w 2014 roku za używanie telefonu komórkowego w czasie prowadzenia auta. To prawie 4 razy więcej niż w roku 2012. Najnowszy raport Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego odsłania niepokojące nawyki polskich kierowców.
- Z analiz wynika, że problem używania przez kierowców telefonów komórkowych narasta. Jak wynika zaś z badań ekspertów zarówno polskich jak i międzynarodowych, kierowcy często nie są świadomi niebezpieczeństwa jakie im zagraża albo jakie stwarzają takim zachowaniem – mówi Agata Foks Sekretarz KRBRD.
Ilu kierujących pojazdami korzysta podczas jazdy z telefonów komórkowych trzymanych w ręku? Próba objęła 102 096 kierowców, a badanie polegało na obserwowaniu samochodów poruszających się po polskich drogach. Doprecyzowanie jak korzystamy z urządzeń mobilnych jest istotne z uwagi na fakt, że przepisy precyzyjnie wskazują sposób, w jaki można posługiwać się telefonami komórkowymi podczas jazdy.
Wskaźnik korzystania z telefonów komórkowych przez kierujących samochodami osobowymi wyniósł 4,1 proc. Badanie pokazuje, że to więcej kobiet (4,8 proc.) niż mężczyzn (3,9 proc.) korzystało z telefonów podczas jazy w 2014 roku. Były to głównie osoby młode (18-24 lata) – 4,4 proc., zaś najmniej rozmów przeprowadziły osoby starsze (61 lat i więcej) – 1,8 proc.
Pomiary pokazały, że więcej kierujących samochodami osobowymi korzystało z telefonów komórkowych na obszarze zabudowanym (4,4 proc.) niż niezabudowanym (3,6 proc.), a biorąc pod uwagę rodzaj trasy – najczęściej na drogach w miastach wojewódzkich – 4,5 proc., najrzadziej na drogach ekspresowych i powiatowych – 2,9 proc. Wskaźnik obejmujący kierujących pozostałymi pojazdami (ciężarowymi, dostawczymi, motocyklami, motorowerami i rowerami) wyniósł w ubiegłym roku 5,4 proc.
W przeprowadzonym przez KRBRD w 2014 roku badaniu opinii publicznej, na pytanie "jak często podczas jazdy samochodem/motocyklem rozmawia Pan(i) przez telefon komórkowy?", aż 64 proc. kierowców zadeklarowało, że rozmawia odpowiednio: rzadko (26 proc.), czasami (27 proc.), często (7 proc.) i bardzo często (4 proc.).
W których regionach kraju rozmawiamy najwięcej? Najwyższy wskaźnik stosowania telefonów podczas jazdy, wśród wszystkich 16 regionów zanotowano w województwach: dolnośląskim (7,2 proc.), mazowieckim (6,0 proc.) i pomorskim (5,8 proc.). Najniższy w województwach: warmińsko-mazurskim (2,2 proc.), lubuskim (2,3 proc.) i łódzkim (2,9 proc.).
Źródło: KRBRD