Trwa ładowanie...

1 września dowiemy się, ile naprawdę palą nowe auta - nawet o 25 proc. więcej

Dlaczego? Od tego dnia wszystkie koncerny będą mogły sprzedawać wyłącznie samochody spełniające normę Euro 6d-Temp. To zaś oznacza, że muszą podawać bardziej realistyczne dane dotyczące zużycia paliwa i emisji spalin. Nowa procedura testowa nie dotyczy producentów aut elektrycznych i faworyzuje hybrydy.

1 września dowiemy się, ile naprawdę palą nowe auta - nawet o 25 proc. więcejŹródło: PAP, fot: Adam Warżawa
d2xqs7l
d2xqs7l

Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do tego, że nasze auta zużywają więcej benzyny niż producent podaje we własnym katalogu. Oczywiście wszystko zależy od stylu jazdy, aktualnych warunków na drodze, temperamentu kierowcy etc., ale trudno nie ulec wrażeniu, że jesteśmy zawsze delikatnie oszukiwani.

Tak naprawdę jednak to nie wina producentów, choć z pewnością się z tego cieszą, lecz ujednoliconego przez ONZ systemu mierzenia zużycia paliwa i emisji spali – NEDC (New European Driving Cycle). Powstał on 40 lat temu i od tamtego czasu każde nowe auto musiało być poddawane testowi według identycznego schematu, który nie miał nic wspólnego z jazdą w rzeczywistych warunkach drogowych. Aż do teraz.

Afera dieselgate oraz oskarżenia pod adresem koncernów dotyczące tego, że mocno zaniżają faktyczne dane dotyczące spalania, emisji dwutlenku węglu i spalin, spowodowały, że Europejska Komisja Gospodarcza ONZ zdecydowała o wprowadzeniu nowego systemu pomiarów – WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Procedure).

Badanie czystości spalin PAP
Badanie czystości spalin Źródło: PAP, fot: DPA/Patrick Pleul

Od 1 września 2017 r. sprawdzane według niego muszą być wszystkie nowe modele wprowadzane na rynek, a od 1 września tego roku – absolutnie wszystkie nowe auta osobowe dostępne na rynku i sprzedawane w salonach. Jednocześnie trzeba pamiętać, że tak przebadane samochody muszą spełniać najnowszą normę emisji spalin – Euro 6d-Temp.

d2xqs7l

Część producentów już dostosowała swoja gamę do nowych norm i cyklu WLTP, inni czekają na ostatnią chwilę. Nie brakuje też takich, którzy zdecydowali się wycofać z rynku niektóre wersje silnikowe, bo nie były one w stanie podołać nowym wymaganiom. A w zdecydowanej większość przypadków silniki homologowane według procedury WLTP zużywają więcej paliwa i emitują więcej dwutlenku węgla niż wynikało ze starej procedury NEDC.

W 2012 roku WHO stwierdziło, że spaliny diesli są rakotwórcze. Materiały prasowe
W 2012 roku WHO stwierdziło, że spaliny diesli są rakotwórcze.Źródło: Materiały prasowe

Różnice są znaczne i sięgają 20, 25, a czasami nawet 30 proc. Mówiąc wprost – samochód, który według danych fabrycznych (zbadany w procedurze NEDC) spalał średnio 6 litrów paliwa, według procedury WLTP może już palić ponad 7,5 litra! I co kilometr emitować do atmosfery nawet o kilkadziesiąt gramów dwutlenku węgla więcej.

Problem ten nie dotyczy w zasadzie wyłącznie modeli elektrycznych (z wiadomych względów), a w minimalnym stopniu aut hybrydowych. Dla przykładu: Toyota Prius w procedurze NEDC produkowała 70 g CO2/km, podczas gdy według nowej WLTP tylko 78 g. W przypadku Priusa plug-in Hybrid emisja podskoczyła jeszcze mniej – z 22 do 28 g/km. Z kolei zużycie paliwa w obu przypadkach będzie różniło się o dziesiętne części litra. Jak to możliwe?

d2xqs7l

Choć procedura WLTP jest nadal badaniem laboratoryjnym (poza emisją spalin, którą bada się również w rzeczywistym ruchu), to już bardziej zbliżonym do rzeczywistych warunków drogowych. Trwa 30 minut, w trakcie których auto przejeżdża 23 km. Pierwszy etap testu ma 3 km – to jazda po mieście trwająca niecałe 10 minut. Auto rozpędza się maksymalnie do 56,5 km/h, średnio jedzie 18,9 km/h, a przez 2,5 minuty stoi w miejscu. Tu hybryda jest poza konkurencją, bo przecież podczas postoju i przy niskich prędkościach w korku może korzystać tylko z silników elektrycznych.

Toyota Prius Plug-in / fot. Toyota Materiały prasowe
Toyota Prius Plug-in / fot. Toyota Źródło: Materiały prasowe, fot: Toyota

Drugi etap to sprawdzian średniej prędkości – przez 7 minut auto przejeżdża niecałe 5 km. Rozpędza się do 76,6 km/h, a średnio jedzie 39,4 km/h. Stoi w tym czasie około minuty. Tu także hybryda ma przewagę, bo przy rozpędzaniu wspomaga się elektryką, która generuje jakże potrzebny, maksymalny moment obrotowy od zerowej wartości obrotów. Co więcej część hybryd może jechać na samym prądzie do 50 km/h.

d2xqs7l

Trzeci etap: konsumpcja przy wysokich prędkościach. Ponad 8 km, maksymalnie 97,4 km/h i średnio 56,5 km/h. Tu przewaga nie jest już tak wyraźna, ale samochód o dwóch rodzajach napędu nadal ekonomiczniej się rozpędza, a gdy wytraca prędkość czy hamuje, odzyskuje energię, która doładowuje akumulatory. Później wykorzystuje tą energię podczas przyspieszania, Efekt? Niższe spalanie niż w klasycznych silnikach spalinowych.

Ostatni, czwarty etap, czyli test bardzo wysokich prędkości. Auto rozpędza się do 131,3 km/h, a średnio jedzie 94 km/h. I tak przez 8,3 km. I znowu sytuacja jak powyżej: auto przy wyższych prędkościach korzysta głównie z silnika spalinowego, ale jednak wspomaga się silnikami elektrycznymi przy przyspieszaniu, które - co wie każdy, kto obserwował komputer chwilowego spalania w swoim samochodzie w trakcie przyspieszania - powoduje najwyższe wzrosty spalania chwilowego.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Materiały prasowe
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Materiały prasowe, fot: Audi

Efekt całego testu WLTP jest oczywisty: alternatywne napędy zyskują tam, gdzie auta z klasycznymi silnikami najwięcej tracą – podczas rozpędzania się, jazdy w korku i bezczynnego postoju. Nietrudno zatem o wniosek, że po 1 września (gdy już wszyscy zaktualizują informacje w oficjalnych katalogach) różnice w danych dotyczących spalania między hybrydami a klasycznymi samochodami będą bardziej widoczne.

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj