Trwa ładowanie...
dpjcvyf
dpjcvyf

Zrzekł się immunitetu za wykroczenia drogowe ale... niepoprawnie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dpjcvyf

*Wojciech Penkalski (Twój Ruch) zrzekł się immunitetu poselskiego w czterech sprawach dotyczących wykroczeń drogowych. Jego oświadczenia są jednak niepoprawne formalnie i w czwartek zostały negatywnie zaopiniowane przez komisję regulaminową i spraw poselskich. *

Szef komisji regulaminowej Marcin Mroczek (TR) tłumaczył, że poseł zrzeka się immunitetu w konkretnej sprawie, a w oświadczeniach Penkalskiego nie było zaznaczone jakiej sprawy dotyczą i kto wystosował wniosek o uchylenie immunitetu. Mroczek zwrócił uwagę, że wcześniej osiem razy poseł Twojego Ruchu "skutecznie zrzekał się immunitetu".

Ekspert z sejmowego Biura Legislacyjnego wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, marszałek Sejmu zwróci się do posła, który złożył niepoprawne oświadczenie o jego sprostowanie i uściślenie. - Wyznaczy na to określony termin, a jeśli poseł tego nie zrobi, komisja będzie rozpatrywała wnioski o uchylenie immunitetu, jakby tych oświadczeń nie było - podkreślił. Jak dodał, jeśli oświadczenie zostanie poprawione, wpłynie ono ponownie do komisji i będzie opiniowane. Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, marszałek Sejmu "może zwrócić się do posła lub senatora o uściślenie treści oświadczenia w wyznaczonym terminie", a "nieuściślenie treści w tym terminie powoduje pozostawienie oświadczenia bez biegu".

dpjcvyf

Penkalski zapewnił w rozmowie z PAP, że skoryguje swoje oświadczenia o zrzeczeniu się immunitetu, tak by były one poprawne formalnie i skuteczne od strony prawnej. Poseł TR to rekordzista, jeśli chodzi o liczbę mandatów. Od początku kadencji komisja rozpatrywała 12 wniosków w takich sprawach. Przyłapany na wykroczeniu drogowym parlamentarzysta nie może dobrowolnie zapłacić mandatu - wykluczają to zapisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Policja, Główny Inspektor Transportu Drogowego lub straż miejska, jeśli chce ukarać parlamentarzystę za wykroczenie drogowe, musi zwrócić się o zgodę do marszałka Sejmu lub Senatu. Jeśli parlamentarzysta sam nie złoży oświadczenia o pociągnięciu do odpowiedzialności, wówczas sprawa trafia do komisji regulaminowej Sejmu lub Senatu, a następnie na posiedzenie plenarne i to wówczas Sejm lub Senat decydują o ewentualnym uchyleniu immunitetu parlamentarzyście.

Na lipcowym posiedzeniu komisja regulaminowa rozpatrywała wnioski w związku z wykroczeniami drogowymi Penkalskiego - wystawione przez policję i przez straż miejską w Nowym Dworze Mazowieckim. Wszystkie dotyczyły przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Poseł Twojego Ruchu jechał tam z prędkością - w jednym przypadku prawie 90 km/h, a w dwóch - niemal 100 km/h. Dodatkowe zarzuty dotyczyły rozmowy przez telefon komórkowy, braku reakcji na wezwania policji i używania słów "nieprzyzwoitych". Penkalski za każdym razem przyznawał, że prędkość przekroczył, jednak zaprzeczał, jakoby nieprzyzwoicie odzywał się do zatrzymujących do policjantów i używał telefonu komórkowego podczas jazdy. Jak tłumaczył, zawsze korzysta z zestawu głośnomówiącego.

ll/sj, moto.wp.pl

OC z najniższą składką na rynku? Sprawdź >>

dpjcvyf

Podziel się opinią

Share

dpjcvyf

dpjcvyf