Trwa ładowanie...
04-10-2016 15:02

Zmiany w taryfikatorze: punkty w górę, mandaty bez zmian?

Zmiany w taryfikatorze: punkty w górę, mandaty bez zmian?Źródło: Policja
d400tuh
d400tuh

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad nowym taryfikatorem mandatów i punktów karnych. Ten temat od lat wzbudza skrajne emocje wśród kierowców i policji. Co na temat zmian sądzą Polacy?

Wyniki ankiety

Badanie, które dla Wirtualnej Polski wykonała firma SW Research, polegało na przeprowadzeniu 885 ankiet za pośrednictwem internetu. Ponad połowa ankietowanych uważa, że w taryfikatorze powinna wzrosnąć jedynie liczba punktów karnych za niektóre wykroczenia. Nie powinno zaś zwiększać się wysokości mandatów. 27 proc. badanych uważa, że punkty karne to wystarczający powód, by jeździć przepisowo, a 26 proc., że kwoty mandatów i tak są za wysokie. Wśród osób, które są przeciwne temu pomysłowi, najczęstszy argument - 17 proc. - to przeświadczenie, że bez wysokich kar na polskich drogach nie będzie bezpiecznie. Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki ankiety.

Projekt nowego taryfikatora

Propozycja nowych przepisów trafiła do Rządowego Centrum Legislacji w październiku 2015 roku. Projekt na razie utknął na etapie uzgodnień międzyresortowych. Nie przewiduje on podniesienia wysokości maksymalnego mandatu. W dokumencie pojawiło się jednak wiele korekt zakładających podniesienie kwoty kary za poszczególne przewinienia, a także kilka zupełnych nowości. Po wprowadzeniu nowego taryfikatora kary nie unikną kierowcy powodujący zagrożenie w ruchu poza drogami publicznymi - na uliczkach osiedlowych czy parkingach. Za takie postępowanie będzie można dostać nawet 6 pkt. karnych.

Mandat w wysokości od 200 do 500 zł i 5 punktów otrzymać będzie można za jazdę po chodniku lub przejściu dla pieszych. Tyle samo będzie punktowo „warte” niezatrzymanie się przed przystankiem autobusowym lub tramwajowym, jeśli piesi muszą wejść na jezdnię, żeby wsiąść do pojazdu komunikacji miejskiej. 500 zł i 7 pkt. karnych przewiduje złożony projekt za nieuprawnione parkowanie na miejscu przeznaczonym dla niepełnosprawnych. Także najbardziej popularne wykroczenie, czyli złamanie ograniczenia prędkości, będzie karane dotkliwiej. Za jazdę o ponad 50 km/h ponad limit w obszarze zabudowanym policja, oprócz zatrzymania prawa jazdy, przyzna 10 pkt. karnych, a dane sprawcy zostaną wprowadzone do systemu ewidencji. Ma to pomóc w analizowaniu skuteczności nałożonych kar na piratów drogowych.

Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

d400tuh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d400tuh
Więcej tematów