Trwa ładowanie...
dx6ja5q

Zasady przeprowadzania kontroli ruchu drogowego

dx6ja5q
dx6ja5q

Zasady prowadzenia kontroli ruchu drogowego zostały określone w wydanym na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 grudnia 2002 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego.

Dla kierującego pojazdem najistotniejszym elementem tych zasad jest to, że polecenie do zatrzymania pojazdu winno być podane z dostatecznej odległości, w sposób zapewniający jego dostrzeżenie przez kierującego pojazdem oraz bezpieczne zatrzymanie w miejscu wskazanym przez policjanta. Warto zaznaczyć, iż reguły te nie określają „widoczności” pojazdu policyjnego, gdyż kontrola drogowa może być przeprowadzana także przez policjanta pełniącego służbę bez radiowozu np. w patrolu pieszym lub korzystającego z motocykla. Generalną zasada jest to, że pojazd policyjny powinien być ustawiony w miejscu bezpiecznym i widocznym dla uczestników ruchu, niemniej jednak w sytuacji, gdy nie może być ona zastosowana – a prowadzenie kontroli na danym odcinku jest uzasadnione – dopuszczalne jest inne usytuowanie pojazdu policyjnego.

Podkreślić należy, że niezależnie od usytuowania pojazdu policyjnego, dla uczestnika ruchu drogowego wiążące są polecenia i sygnały podawane przez policjantów, którzy dobierają miejsce i sposób przeprowadzenia kontroli, tak aby nie powodowało to utrudnienia, bądź zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Warto także podkreślić, że osobie jadącej zgodnie z przepisami nie przeszkadza, w jakim miejscu stoi radiowóz i policjant przeprowadzający kontrolę, natomiast dla osoby pędzącej 150 km/h radiowóz ten zawsze będzie widoczny zbyt późno.

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj