Trwa ładowanie...

Zamiennik zamiennikowi nierówny - jak wybierać części samochodowe

Zamiennik zamiennikowi nierówny - jak wybierać części samochodoweŹródło: PAP/Tomasz Wojtasik
d106oz6
d106oz6

Oferta samochodowych części zamiennych rośnie wraz z rozwojem rynku motoryzacyjnego. Poza elementami oryginalnymi, dostępny jest cały asortyment zamienników. W naturalny sposób rodzi się pytanie, jakie są pomiędzy nimi różnice oraz jak wpływają na eksploatację pojazdu.

Oryginalne części samochodowe dostępne w ASO również produkowane są przez podwykonawców, ale często firmowane są logotypem producenta danego auta. Elementy te często wyróżnia wyższa cena, co może dla wielu kierowców stanowić problem. Rozwiązaniem tej sytuacji mogą być zamienniki, których na rynku jest szeroki wybór. W obiegowej opinii pojawia się zarzut, że są to elementy gorszej jakości o skróconym czasie eksploatacji, co nie koniecznie jednak zgadza się z faktycznym stanem rzeczy.

Zamienniki możemy pogrupować na dwie główne kategorie. Pierwszą jest grupa części „premium”, których produkcja najczęściej odbywa się na tych samych liniach montażowych, drugą - podzespoły produkowane przez firmy oferujące nieco tańsze rozwiązania. Takie elementy często posiadają odpowiednie certyfikaty, które w pełni dopuszczają je do eksploatacji. Szeroka oferta tych części powoduje, że możemy kupić tańszy produkt, nie tracąc na jego jakości.

Części regenerowane

Istnieje pewna część podzespołów samochodowych poddawanych regeneracji (np. pompy, kompresory i sprężarki), specjalizuje się w tym wiele firm. Niekiedy jednak regenerowanie nie jest ani możliwe, ani opłacalne. Szczególnie wart uwagi jest fakt, że części te, choć tańsze niż nowe, niejednokrotnie mogą mieć zdecydowanie mniejszą trwałość, zatem ich stosowanie nie jest ekonomiczne. Przy regeneracji części warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają gwarancję.

Wybierz mądrze

Decydując się na jakąkolwiek wymianę w naszym aucie, stajemy przed trudnym wyborem. Aby dokonać tego odpowiedniego, nie wystarczy nam informacja wyłącznie o roczniku, pojemności lub rodzaju nadwozia, ponieważ do jednego modelu samochodu mogą być stosowane inne elementy. Dlatego przy poszukiwaniu odpowiedniego elementu, zawsze należy sprawdzić, czy znajdzie on zastosowanie do naszego pojazdu. Większość części można dopasować za pomocą numeru VIN naszego auta.

d106oz6

Istotne także jest to, że od 2010 roku w Polsce kwestie dotyczące zamienników oraz ich wpływu na gwarancję pojazdów regulują przepisy GVO. Kierowca sam może zadecydować, jakie części mają być wymienione w pojeździe bez ryzyka utraty gwarancji. Mogą być to elementy oryginalne, które dostarcza klient lub części o tzw. standardzie „porównywalnej jakości”. Pod żadnym warunkiem nie mogą być to jednak elementy wadliwe lub nieznanego pochodzenia. Kupując części używane, również warto upewnić się, czy nie pochodzą one z kradzieży. Renomowane firmy wystawiają odpowiednie dokumenty lub też oświadczenia. W przypadku zakupu części używanych, pamiętajmy, że podstawą do ewentualnych roszczeń jest dowód zakupu (paragon lub faktura).

JT, WP Moto
Źródło: Auto Partner

d106oz6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d106oz6
Więcej tematów