Trwa ładowanie...

Zamiast mandatu za złe parkowanie kartka z uprzejmym listem

Zamiast mandatu za złe parkowanie kartka z uprzejmym listemŹródło: Andrey Popov/Fotolia.com
d33601p
d33601p

Wyjątkową dobroduszność okazuje burmistrz miejscowości Bagno di Romagna, na północy Włoch, który polecił straży miejskiej, by zamiast wymierzać kary za parkowanie w zabronionym miejscu zostawiała na szybie samochodu jego uprzejmy list na bloczku z mandatami.

W miasteczku - uzdrowisku w regionie Emilia-Romania, liczącym ponad 6 tysięcy mieszkańców, burmistrz Marco Baccini napisał list, który znajdują kierowcy źle zaparkowanych aut. Kartka wygląda jak mandat, ale rubryki do wypełnienia z numerem rejestracyjnym samochodu, jego marką oraz wysokości kary do zapłacenia, pozostają puste.

Jest tam natomiast list następującej treści: "Drogi obywatelu, zawiadamiam Cię, że zaparkowałeś samochód łamiąc kodeks drogowy i dlatego mógłbyś zostać słusznie ukarany mandatem straży miejskiej, co naraziłoby na nieprzyjemne wydatki Ciebie i Twoją rodzinę". W dalszej części burmistrz pisze: "Poza tym weź pod uwagę to, że takie zachowania są sprzeczne z zasadami wychowania obywatelskiego i stanowią negatywny przykład dla innych współobywateli, zwłaszcza dla młodzieży. Pomóż nam i świeć przykładem, by w miasteczku panował porządek i szacunek dla innych". "Tutaj nie możesz parkować, dziękuję" - brzmi zakończenie listu, który dziennik "Avvenire" nazwał "dobrotliwym mandatem". Obok podpisu burmistrza widnieje rysunek z jego podobizną.

Ta oryginalna inicjatywa została zrealizowana po cyklu spotkań na temat wychowania obywatelskiego w Bagno di Romagna. Rządzący miasteczkiem 32-letni adwokat zauważył, że jego "mandaty" są również jego elementem, bo właśnie w ten sposób postanowił walczyć ze zjawiskiem braku dobrych manier i lekceważenia innych ludzi.

d33601p

- Źle zaparkowane, często na chodniku, samochody przysparzają przede wszystkim problemów matkom z dziećmi w wózkach i inwalidom - podkreślił burmistrz.

Źródło: PAP

ll

d33601p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33601p
Więcej tematów