Trwa ładowanie...
d2xm75q

Wystarczyło kilkanaście minut nowych przepisów, aby pierwszy kierowca stracił prawo jazdy

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wystarczyło kilkanaście minut nowych przepisów, aby pierwszy kierowca stracił prawo jazdy
(PAP/Marcin Bielecki)
d2xm75q

Od 18 maja obowiązują nowe, ostrzejsze przepisy dotyczące kierowców. Bardziej surowo są teraz traktowani jeżdżący po alkoholu, ale też ci stwarzający największe zagrożenie. Policjanci zatrzymują prawo jazdy między innymi tym, którzy znacząco przekraczają prędkość. Na pierwszych ukaranych nie musieliśmy długo czekać.

Ze wszystkich nowych przepisów, funkcjonariusze drogówki zapewne najczęściej będą korzystać z prawa nakazującego im zatrzymanie prawa jazdy kierowcy, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o ponad 50 km/h. Na pierwszą „ofiarę” nowego prawa nie trzeba było długo czekać. Jak informuje Radio Zet, policjanci zatrzymali prawo jazdy kierowcy jadącemu zbyt szybko w mieście już kilkanaście minut po północy. Zdarzenie miało miejsce w Szczecinie, gdzie na ograniczeniu do 70 km/h ukarany jechał 123 km/h. Chwilę później funkcjonariusze z tego samego miasta przyłapali na podobnym wykroczeniu kolejną osobę. Pokazuje to, że policja będzie chętnie i skrupulatnie wyłapywać kierowców najbardziej przekraczających prędkość i będzie odbierać im prawa jazdy.

Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy zatrzymanemu w terenie zabudowanym za przekroczenie prędkości o 50 km/h lub więcej, patrol na miejscu - i obligatoryjnie - zatrzyma prawo jazdy na trzy miesiące. Jeśli w tym czasie osoba ta będzie jeździć mimo braku dokumentu, okres zatrzymania prawa jazdy przedłuży się do sześciu miesięcy. Ponowna wpadka zakończy się definitywnym odebraniem uprawnień.

d2xm75q

W wyniku zmian w przepisach prawo jazdy na trzy miesiące zostanie zatrzymane również kierowcy przewożącemu większą liczbę osób, niż dopuszcza to wpis w dowodzie rejestracyjnym. Prawo to wydaje się na pozór zbyt surowe. W rzeczywistości jest jednak uzasadnione. Wbrew obiegowej opinii przewożenie zbyt dużej liczby osób nie jest błahym wykroczeniem, ale poważnym naruszeniem zasad bezpieczeństwa. Nadmiernie obciążony samochód nie prowadzi się tak, jak powinien, a w razie wypadku część podróżnych nie może liczyć na ochronę ze strony pasów bezpieczeństwa, co prowadzi do tragicznych skutków.

Przestępstwem, a nie wykroczeniem, jest od 18 maja prowadzenie samochodu bez wymaganych uprawnień po ich odebraniu nie tylko przez sąd, ale też przez starostę na drodze administracyjnej. Zaostrzenie przepisów w tej kwestii ma zniechęcić do jazdy osoby z orzeczonym zakazem prowadzenia. Za takie przestępstwo grozić będzie nawet do dwóch lat pozbawienia wolności, a niezależnie od kary sąd będzie mógł również orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo samochód zatrzymanej za to przestępstwo osoby zostanie obligatoryjnie odholowany na koszt właściciela.

Nastąpiło również istotne zaostrzenie przepisów dotyczących nietrzeźwych kierowców. W myśl nowego prawa sędziowie mają nakładać dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów dla kierowców prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości mimo uprzedniego skazania za to samo przestępstwo. Ci, którzy popełnili przestępstwo po raz pierwszy, otrzymają zakaz na minimum 3 lata, a maksymalnie nawet 15 lat.

Osoby prowadzące pojazdy pod wpływem alkoholu czekają też dotkliwe kary finansowe. Nowe przepisy przewidują, że kierowca przyłapany na jeździe przy zawartości alkoholu we krwi większej niż 0,5 prom. - oprócz kary więzienia - będzie musiał zapłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej co najmniej 5 tys. zł. Jeśli nie będzie to pierwszy wyrok za takie przestępstwo, kwota wzrośnie do co najmniej 10 tys. zł.

d2xm75q

Dla osób skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości przewidziano skrócenie zakazu jazdy samochodem pod warunkiem zainstalowania sprzężonej ze stacyjką blokady alkoholowej tzw. „alcolocku”. Prowadzenie samochodu wyposażonego w takie urządzenie będzie możliwe co najmniej po upływie połowy orzeczonego zakazu jazdy, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, najwcześniej po upływie 10 lat.

Ostrzejsze prawo dotyczy też młodych kierowców. Przez dwa lata od otrzymania prawa jazdy będą na cenzurowanym. Stracą oni uprawnienia, jeśli w tym okresie popełnią przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu komunikacyjnemu, czyli np. spowodują wypadek, albo będą jeździć w stanie nietrzeźwości. Taka sama kara spotka ich, jeśli w tym czasie popełnią trzy wykroczenia z tych najbardziej niebezpiecznych. Wśród nich przepisy wymieniają spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowanie w staniu po użyciu alkoholu i przekroczenie prędkości powyżej 30 km/h.

d2xm75q

Podziel się opinią

Share

d2xm75q

d2xm75q