14 lipca 2012 r. specjalna wersja Chevroleta Aveo wyruszy z brytyjskiego Goodwood do Mongolii, aby pokonać bez żadnego wsparcia i wyznaczonej trasy 14 000 kilometrów. Celem wielkiej przygody nazwanej Mongol Rally jest zebranie pieniędzy na rzecz potrzebujących dzieci.
Zespół Aveo's FIRST Mongol Rally Team wybierze się niewielkim Chevroletem Aveo 1,2 l w podróż obfitującą w wiele przeszkód: góry, pustynie, dziurawe drogi, bezdroża. Troje uczestników wyprawy - doświadczony marketing manager Guy White, bankier inwestycyjny Ed Kliphuis oraz badacz biologii rozwojowej Arnout Schepers - poprowadzi Aveo do Mongolii, aby po drodze zebrać pieniądze na rzecz SOS Wiosek Dziecięcych. Uczestnicy nie mają doświadczenia rajdowego, ani motoryzacyjnego.
Zapytany o motywację do wzięcia udziału w całym przedsięwzięciu, Guy White odpowiada - Należy czerpać z życia to, co najlepsze, a taka okazja nie zdarza się często. Wyprawa na koniec świata, spotkania z niesamowitymi ludźmi, niewiarygodne wspomnienia, pomaganie innym, to po prostu doskonałe połączenie. Chciałbym kiedyś być dziadkiem, który będzie opowiadał swoim wnukom wspaniałe historie.
Wyprawa Mongol Rally różni się od innych rajdów tym, że nie ma precyzyjnie wyznaczonej trasy. Są jedynie dwa etapy, które zespół musi zaliczyć: imprezę Czechout Party w historycznym zamku Klenova w Czechach oraz powitalne imprezy w Ułan Bator. Na razie nie wiadomo więc, czego zespół może się spodziewać pomiędzy tymi punktami i jaką trasę przejazdu wybiorą uczestnicy. Niektóre ekipy wybierają trasę przez Irak, Iran i Afganistan, inne jadą na północ przez koło podbiegunowe lub przez Azję Środkową.
- W celu zachowania charakteru prawdziwej ekspedycji, organizatorzy nie rekomendują nam żadnej trasy, ani nie udzielają żadnych informacji odnośnie tego, co nas czeka - mówi Guy White. - To nie jest wycieczka wakacyjna. To prawdziwa przygoda, którą definiuje ostrzeżenie umieszczone na stronie The Adventurists, w którym czytamy, że kilka osób uczestniczących w rajdach tego typu straciło życie lub doznało uszczerbku na zdrowiu.
Podczas wyprawy zespół odwiedzi dzieci w trzech SOS Wioskach Dziecięcych w Wiedniu w Austrii, w Taszkencie w Uzbekistanie oraz w Ułan Bator w Mongolii. Zespół przetransportuje również paczkę z SOS Wioski Dziecięcej w Austrii do Wioski w Mongolii, a także przekaże dzieciom w Uzbekistanie i Mongolii „praktycznie niezniszczalne” piłki. Zespół zakłada, że pokona 14 050 kilometrów w 34 dni i dotrze do Ułan Bator 17 sierpnia.