Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
opony
26-01-2017 15:40

Wymiana opon. Czy wiesz, któremu warsztatowi zaufać?

Wybór dobrego warsztatu samochodowego, w którym wymieniasz opony, jest ważny nie tylko z punktu widzenia finansów, ale przede wszystkim – bezpieczeństwa. Nawet drobne uchybienie na jednym z etapów wymiany opon może bowiem doprowadzić do poważnych konsekwencji. Usługę tę należy więc powierzyć fachowcom dysponującym odpowiednią wiedzą, a przede wszystkim – profesjonalnym sprzętem. Jak zatem wybrać dobry warsztat samochodowy, który prawidłowo wymieni opony w Twoim samochodzie?

Artykuł sponsorowanyArtykuł sponsorowany
Wymiana opon. Czy wiesz, któremu warsztatowi zaufać?Źródło: Shutterstock.com
dynmvqy
dynmvqy

Z badania przeprowadzonego w 2014 roku przez firmę badawczą ARC Opinia i Rynek wynika, że aż 91% Polaków przy wyborze serwisu samochodowego zwraca uwagę przede wszystkim na koszty. Tymczasem cena nie powinna stanowić głównego argumentu – przydrożny punkt wulkanizacyjny czy namiot przed supermarketem mogą wykonać usługę wymiany opon taniej niż renomowany warsztat, ale niekoniecznie w pełni fachowo. Często nie dysponują bowiem specjalistycznymi narzędziami (których zakup jest dość kosztowny) lub posługują się ich tańszymi zamiennikami. Pozwala to na obniżenie ceny usługi, odbywa się jednak kosztem bezpieczeństwa.

Wymiana opon a specjalistyczny sprzęt

Prawidłowa i zapewniająca pełne bezpieczeństwo eksploatacji wymiana opon wymaga użycia profesjonalnego sprzętu, takiego jak podnośnik hydrauliczny, montażownica, wyważarka i klucze dynamometryczne. Im większy rozmiar felgi, tym bardziej specjalistyczny sprzęt jest potrzebny. Istotne są nawet takie elementy jak pasta montażowa.

Proces wymiany opon nie ogranicza się bowiem jedynie do zdjęcia jednego kompletu i założenia nowego. Jak zauważa Andrzej Świątkowski, Dyrektor Autocentrum Feu Vert Janki „Przy każdej wymianie opon należy wyważyć koła oraz skontrolować stan wentyli i w razie konieczności wymienić je na nowe. W trosce o bezpieczeństwo po zmianie ogumienia sprawdzamy również działanie hamulców”.

Bardzo ważnym jest także pozornie błaha czynność polegająca na dokładnym skontrolowaniu stanu zakładanych opon (jeżeli były już wcześniej eksploatowane). Wprawne oko mechanika wyłapie nieprawidłowe zużycie bieżnika czy uszkodzenia zagrażające bezpieczeństwu jazdy.

dynmvqy

Niektóre serwisy w celu obniżenia kosztów rezygnują z tych czynności, co może doprowadzić do obniżenia poziomu bezpieczeństwa jazdy.

Bezpieczeństwu zagraża również stosowanie prowizorycznych rozwiązań i tańszych zamienników profesjonalnych narzędzi, np. zwykłych kluczy zamiast kluczy dynamometrycznych lub ołowianych ciężarków mocowanych na felgi (niebezpiecznych dla środowiska!) zamiast tych wykonanych ze stali.

Konsekwencje nieprawidłowej wymiany opon

Niefachowo wykonana usługa wymiany opon może być przyczyną m.in.:
• Znoszenia auta na boki – wiąże się z nieprawidłowo ustawioną zbieżnością kół (czynność tę należy wykonać po każdej wymianie opon).
• Samoistnego odkręcenia się śrub koła podczas jazdy – jest to spowodowane zbyt słabym dokręceniem śrub. Śruby powinny być bowiem dokręcane z momentem obrotowym (siłą) podanym przez producenta. Do tego celu należy używać specjalnych kluczy dynamometrycznych.
• Uszkodzenia śrub lub gwintów – dzieje się tak, gdy śruby zostaną dokręcone zbyt mocno. Jest to z reguły wynik przykręcania ich bez posiłkowania się kluczek dynamometrycznym.
• Uszkodzenia felgi – przy większych rozmiarach felg aluminiowych i opon o niskim profilu wymagana jest szczególna ostrożność i odpowiedni sprzęt. Często zdarza się, że mniej fachowe serwisy nie są w stanie wymienić opon na felgach 20- czy 21-calowych.

TPMS a wymiana opon

Należy również pamiętać, że coraz więcej samochodów jest wyposażonych w czujnik ciśnienia powietrza w ogumieniu (TPMS) – od 2014 roku wszystkie nowe auta sprzedawane na rynek europejski muszą bowiem posiadać ten system. W wielu przypadkach czujniki te należy kalibrować po każdej wymianie opon lub innej mechanicznej ingerencji w koła.

dynmvqy

Producenci samochodów podają szczegółowe wytyczne dotyczące obsługi kół z czujnikiem TPMS – niestosowanie się do nich może doprowadzić do poważnego (i kosztownego) uszkodzenia sensora. Dlatego tak istotne jest korzystanie z usług serwisu, którego pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni.

Jeśli chcesz mieć pewność, że oddajesz swój samochód w dobre ręce i opony zostaną wymienione odpowiednio, skorzystaj z usług jednego z serwisów Feu Vert.

Artykuł sponsorowany
dynmvqy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dynmvqy
Więcej tematów