Trwa ładowanie...
d47m6ju

Wrocław wyda 1 mld 116 mln zł na infrastrukturę drogową

d47m6ju
d47m6ju

Budowa obwodnicy Leśnicy i alei Wielkiej Wyspy to dwie największe inwestycje drogowe zaplanowane we Wrocławiu na lata 2014-17. W sumie na infrastrukturę drogową samorząd chce wydać przez trzy lata ponad 1 mld 116 mln zł.

Jak powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, inwestycje drogowe zostaną w większości sfinansowane ze środków własnych samorządu.

"Nie wiemy jeszcze dokładnie, ile pieniędzy w ramach nowego programowania funduszy europejskich będzie przeznaczonych na inwestycje drogowe. Niewykluczone, że również z tego źródła pozyskamy więcej środków. Na pewno nie mamy zamiaru zbytnio się zadłużać" - dodał.

Obwodnica Leśnicy i aleja Wielkiej Wyspy to dwie zupełnie nowe trasy, które będą miały łączną długość 16,5 km, a ich budowa ma kosztować prawie 700 mln zł. Wybudowanie tych dróg będzie miało znaczący wpływ na poprawę komunikacji w centrum miasta.

d47m6ju

Drugim ważnym zadaniem jest przebudowa 14 km już istniejących dróg, w większości w centrum Wrocławia. Do przebudowy wyznaczono 12 odcinków ulic.

Jak powiedziała dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki wrocławskiego magistratu Elżbieta Urbanek, 200 mln zł zostanie wydane na remonty i przebudowę mostów, chodników, torowisk oraz naprawę nawierzchni drogowej.

"Poprawa jakości technicznej ulic wiąże się najczęściej z koniecznością przebudowy całej podziemnej infrastruktury, dlatego jest taka kosztowna" - dodała Urbanek.

Jak poinformowała dyrektor, 89 mln zł przeznaczono na naprawę ulic, 63 mln zł na remont 15 mostów, a 25 mln zł na nowe chodniki w mieście. W ciągu najbliższych trzech lat za 24 mln zł ma być również rozbudowana sieć tras rowerowych, która obecnie ma we Wrocławiu 214 km.

d47m6ju

W latach 2010-2013 na inwestycje drogowe wrocławski samorząd wydał 1 mld 463 mln zł. Większe nakłady wiązały się m.in. z koniecznością przygotowania się do piłkarskiego turnieju Euro 2012. Wybudowano w tym okresie 15 km nowych dróg, w tym m.in. północną część obwodnicy śródmiejskiej i jej połączenie z portem lotniczym. Przebudowano też 20 km dróg w centrum miasta.

d47m6ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47m6ju
Więcej tematów