Trwa ładowanie...
15-10-2012 16:00

Włókno węglowe w tanich samochodach Forda?

Włókno węglowe w tanich samochodach Forda?Źródło: zdjęcie producenta
d2zl1lu
d2zl1lu

Zalety stosowania włókna węglowego w samochodach są oczywiste - materiał ten jest lżejszy od stali, a przy tym dużo bardziej wytrzymały. Wysoki koszt produkcji tego kompozytu oznacza, że stosowany jest on głównie w drogich samochodach sportowych, gdzie klient jest w stanie zapłacić więcej za lepsze osiągi. Ford natomiast pracuje nad obniżeniem kosztów produkcji elementów z włókna węglowego, co pozwoli na użycie go w popularnych modelach, takich jak Focus.

Ford zaprezentował wykorzystanie kompozytu tworząc z niego maskę swojego kompaktowego modelu. W ten sposób amerykańska marka pokazuje zalety użycia tego materiału. Maska jest o połowę lżejsza, a mimo to bez problemu przechodzi wszystkie testy zderzeniowe, również te z udziałem pieszych. Redukcja masy nadwozia pozwoli na stworzenie bardziej ekonomicznych samochodów - im pojazd jest lżejszy, tym mniej energii musi dostarczyć silnik. Ford chce, aby włókno węglowe trafiło nie tylko do modeli hybrydowych i elektrycznych, ale do wszystkich aut oferowanych przez markę.

Założony przez Forda cel jest imponujący - do końca dekady marka chce zmniejszyć masę samochodów o 340 kg. Przy tak znaczącym odchudzaniu zastosowanie włókna węglowego jest bardzo ważnym rozwiązaniem. Ford od dwóch lat pracuje nad stworzeniem tańszego procesu produkcyjnego dla kompozytu węglowego, ale to nie jedyny problem. Również lakierowanie elementów z włókna węglowego jest bardziej czasochłonne, a przez to droższe, niż w przypadku stali.

sj

d2zl1lu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zl1lu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj