Trwa ładowanie...
d4e6iw5

Wiózł butle z gazem ciężarówką bez hamulców

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiózł butle z gazem ciężarówką bez hamulców
(Materiały prasowe)
d4e6iw5

Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała do kontroli ciężarówkę, która wiozła 181 butli z gazem palnym. Okazało się, że ten „wybuchowy” pojazd posiadał niesprawny układ hamulcowy.

Do zatrzymania doszło w Legnicy. Ciężarówka była oznakowana pomarańczowymi tablicami i przewoziła mieszaninę gazu palnego UN 1965 o łącznej masie netto przekraczającej 1 900 kg. Kierowca nie posiadał przy sobie pisemnej instrukcji zawierającej wykaz wyposażenia pojazdu oraz czynności, jakie powinny być wykonane w sytuacjach awaryjnych, wynikających z właściwości materiału niebezpiecznego. Przepisy mówią, że tego typu pojazd powinien być wyposażony w co najmniej dwie gaśnice przenośne o minimalnej całkowitej pojemności wynoszącej 12 kg. Kierowca dysponował zaledwie dwoma, o masie 2 i 6 kg.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

Dalsza kontrola przy użyciu mobilnej linii diagnostycznej wykazała kolejne uchybienia. Podczas sprawdzania układu hamulcowego było słychać wyraźny ubytek powietrza z siłownika hamulcowego, a po chwili huk już wcześniej pękającej membrany siłownika. Ponadto w układzie kierowniczym ujawniono nadmierny luz na połączeniach sworzniowych poprzecznego drążka kierowniczego. Nadmierne luzy były też zauważalne w mocowaniach przedniego stabilizatora oraz amortyzatora, zaś z tyłu stabilizatora... nie było wcale. Zostały po nim jedynie uchwyty do mocowania.

 (fot. Materiały prasowe)
((fot. Materiały prasowe))

Końcowy tłumik wydechu, mimo prowizorycznych napraw sprowadzających się do przynitowania blachy zasłaniającej przedmuchy, nie spełniał wymagań technicznych. Z każdej strony można było zaobserwować przedmuch spalin pozostawiających czarne smugi. Z silnika oraz w układu pneumatycznego wydostawały się płyny eksploatacyjne. Jakby tego było mało, kontrola tachografu wykazała, że kierowca od ponad 4 miesięcy jeździł bez wymaganego sprawdzenia okresowego urządzenia.

d4e6iw5

Na prowadzącego nałożono mandat karny, zaś wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne. Dowód rejestracyjny został zatrzymany, a ciężarówki nie dopuszczono do dalszej jazdy.

Źródło: GITD

ll/moto.wp.pl

d4e6iw5

Podziel się opinią

Share
d4e6iw5
d4e6iw5
Więcej tematów