Trwa ładowanie...
d2qnqyl
d2qnqyl
Wiadomości

Wielkopolskie/ Pobiedziska przebudują system komunikacji za pieniądze z UE

Share
d2qnqyl

Stworzenie gminnej komunikacji publicznej, budowę trzech węzłów przesiadkowych, sieci parkingów i dróg rowerowych zakłada projekt realizowany w gminie Pobiedziska (Wielkopolskie). Przedsięwzięcie uzyskało przeszło 28 mln zł unijnego wsparcia.

Umowę z burmistrzem Pobiedzisk podpisał w piątek w imieniu instytucji zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Projekt ma być zrealizowany do końca marca 2018 roku. Jego całkowita wartość to przeszło 33,5 mln zł. Wysokość środków przekazanych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przekracza 28,3 mln zł.

d2qnqyl

"Pobiedziska zaskoczyły wszystkich rozmiarami swojego projektu - to przedsięwzięcie kompleksowe, które poprawi przestrzeń miejską, a przede wszystkim jakość podróżowania i dojazdów mieszkańców do pracy do Poznania czy Gniezna" - powiedział w piątek marszałek Marek Woźniak.

Przedsięwzięcie obejmuje budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego w Pobiedziskach, wraz z przebudową okolicznych ulic. Węzły przesiadkowe powstaną też w Pobiedziskach Letnisku i Biskupicach.

Dzięki unijnemu wsparciu powstanie gminna komunikacja publiczna; projekt obejmuje zakup trzech autobusów hybrydowych. Ponadto zaplanowano budowę sieci parkingów "Park&Ride" i "Bike&Ride" wraz z budową ponad 4,6 km dróg dla rowerów. "Obecnie nie mamy swojej gminnej komunikacji, tymczasem jesteśmy największą pod względem powierzchni gminą w powiecie poznańskim. Stąd zawarliśmy w naszym projekcie zakup autobusów, które pomieszczą w sumie 240 osób, zaplanowaliśmy też całą akcję informacyjną związaną z utworzeniem linii. To dla nas ogromna satysfakcja, że udało się nam stworzyć tak duży projekt, który całkowicie odmieni gminę" - powiedziała burmistrz Pobiedzisk Dorota Nowacka.

Według realizatorów przedsięwzięcia, podjęte działania przyczynią się do zmniejszenia natężenia ruchu samochodowego w gminie, jednocześnie zwiększając atrakcyjność, komfort, oraz bezpieczeństwo transportu zbiorowego.

d2qnqyl

Podziel się opinią

Share
d2qnqyl
d2qnqyl
Więcej tematów