Trwa ładowanie...

Wiceszef MIB: liczę, że w tym roku rozstrzygnie się przetarg na A1 Tuszyn-Częstochowa

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa spodziewa się, że przetarg na fragment autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa zostanie rozstrzygnięty jeszcze w tym roku - poinformował PAP w wywiadzie wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

Wiceszef MIB: liczę, że w tym roku rozstrzygnie się przetarg na A1 Tuszyn-CzęstochowaŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d1u6y09
d1u6y09

- Najważniejszym z przetargów, które ogłosimy jeszcze w tym roku jest przetarg na autostradę A1 na odcinku Tuszyn-Częstochowa. Uważam, że powinien on zostać jeszcze w tym roku rozstrzygnięty - powiedział Szmit.

Wiceminister przypomniał, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów postanowił, że odcinek ten będzie realizowany ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, co przyspieszy realizacje całego projektu.

- Jest też decyzja Ministerstwa Finansów mówiąca o tym, że w ramach limitu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 będziemy tę inwestycję finansować. Mamy też nadzieję, że przynajmniej częściowo będzie ona finansowana z funduszy europejskich, też w ramach limitu - powiedział wiceminister.

- W tym roku ogłosiliśmy wiele przetargów, spora ich część niebawem zostanie rozstrzygnięta, a następnie zawarte zostaną umowy z wyłonionymi wykonawcami. Szacujemy, że rok 2017 r. przyniesie umowy na ok. 300 km dróg ekspresowych - dodał Szmit.

d1u6y09

Koszt budowy liczącego 80 km odcinka autostrady A1 Tuszyn-Częstochowa był szacowany wcześniej na około 3,6 mld zł. Planowano wtedy, że odcinek zostanie wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Podmioty, które zgłosiły chęć budowy i z którymi podpisano umowę, nie były jednak w stanie zapewnić finansowania na realizację tej inwestycji.

- Przez kilka lat nasi poprzednicy przymierzali się, żeby realizować ten odcinek w ramach umowy koncesyjnej, czyli drogowej spółki specjalnego przeznaczenia. My zdecydowaliśmy, że najszybciej i najsprawniej zrealizujemy to w tradycyjnym modelu. Poza tym, co też ma ogromne znaczenie, po oddaniu tego odcinka drogi będziemy mogli czerpać pożytki jak opłaty z systemu Via Toll, z opłat eksploatacyjnych, opłat drogowych - powiedział wiceminister.

- Szacujemy, że łącznie ruch osobowy i ruch ciężarowy w dzisiejszych cenach wygenerowałby około 150 mln zł rocznie dochodu z opłat drogowych - dodał.

Wiceminister Szmit powiedział, że w tym roku zostanie ogłoszony też przetarg na drogę ekspresową S1 dla obwodnicy Węgierskiej Górki oraz przetarg na obwodnicę Łańcuta w ciągu drogi krajowej nr 94.

d1u6y09

Ponadto resort planuje, że zostaną ogłoszone drugie etapy przetargów drogi ekspresowej S19 na odcinku Lublin-Kraśnik i Nisko-Sokołów Małopolski. Zaplanowano też ogłoszenie drugiego etapu przetargu na drogę S61 Szczuczyn-Raczki, drogi ekspresowej S7 od granicy województwa małopolskiego do Krakowa, oraz dla obwodnic Warzymic, Przecławia i Iłży. - Uważam, że w tych przetargach zostaną podpisane w tym roku umowy z wykonawcami - dodał.

Według wiceministra, w krótkim czasie należy spodziewać się nowego przetargu na Zachodnią Obwodnicę Łodzi, czyli drogę ekspresową S14. - Tam kończą się prace, które mają zmierzać do optymalizacji projektu i jego aktualizacji - powiedział Szmit.

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj