Trwa ładowanie...
dtxkl45

Wasiak: za kilka dni informacja o pełnomocniku ds. bezpieczeństwa ruchu

Share
dtxkl45

Za kilku dni podana będzie informacja o pełnomocniku rządu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego, a w ciągu 2 tygodni będzie wiadomo, kto w MIR będzie odpowiadał za kolej - zapowiedziała we wtorek szefowa resortu infrastruktury Maria Wasiak.

Na konferencji po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów Wasiak zapowiedziała, że osoba, która będzie pełnomocnikiem ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie "wkrótce znana". Zapewniła, że taki pełnomocnik będzie, bo decyzja w tej sprawie już zapadła i jest już ustalony zakres jego obowiązków.

Głównym zadaniem pełnomocnika ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego ma być zmniejszenie liczby ofiar wypadków na drogach w Polsce.

Według Banku Światowego brak takiej instytucji jest przyczyną słabych wyników Polski w ostatnich latach w obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego. Eksperci BŚ ocenili, że struktura obecnie działającej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) nie jest skuteczna, m.in. ze względu na brak istotnej władzy wykonawczej.

dtxkl45

Także wiceszef resortu Zbigniew Rynasiewicz uważa, że Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego nie jest wystarczającą instytucją. "Potrzebna jest bieżąca, codzienna praca w tym zakresie, bo problem jest ważny" - mówił ostatnio. Przypominał, że rocznie na drogach giną trzy tysiące osób. "Oczywiście jest postęp, bo wcześniej to było osiem tysięcy. Ale nadal jest to poważny problem. Niewątpliwie potrzebny jest pełnomocnik rządu do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego" - tłumaczył.

KRBRD została powołana na początku 2002 r. To międzyresortowy organ doradczy i pomocniczy Rady Ministrów w sprawach bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jej przewodniczącym jest minister odpowiedzialny za transport; jego zastępcy to sekretarz lub podsekretarz stanu w MSW oraz sekretarz lub podsekretarz stanu w ministerstwie odpowiedzialnym za transport.

Do zadań Rady należy m.in. opracowywanie programów poprawy bezpieczeństwa na drogach, zlecanie badań naukowych i inicjowanie oraz opiniowanie aktów prawnych w tej dziedzinie. Rada prowadzi też działalność edukacyjno-informacyjną i współpracuje z organizacjami społecznymi i instytucjami pozarządowymi.

dtxkl45

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtxkl45
dtxkl45
Więcej tematów