Trwa ładowanie...
d2wm9f5
d2wm9f5

Wasiak: spółki drogowe specjalnego przeznaczenia zaczną działać w 2017 r.

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2wm9f5

Spółki drogowe specjalnego przeznaczenia powstaną organizacyjnie w przyszłym roku, a operacyjnie zaczną działać w 2017 r. - powiedziała PAP w środę minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Powołanie spółek drogowych przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) Podmioty te będą miały za zadanie pozyskiwanie pieniędzy na inwestycje drogowe na zasadach rynkowych.

Ten mechanizm jest zakładany dla trzech inwestycji: A1 Tuszyn - Częstochowa, A18 Olszyna - Golnice oraz odcinka A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce. W pierwszej kolejności przewidziano utworzenie drogowej spółki specjalnego przeznaczenia do budowy autostrady A1 na odcinku Tuszyn-Częstochowa.

d2wm9f5

Wasiak ujawniła w rozmowie z PAP w Krynicy-Zdroju, gdzie bierze udział w Forum Ekonomicznym, że jest już opracowany plan powstania spółek drogowych. "Zgodnie z nim spółki specjalne będą powstawać organizacyjnie w przyszłym roku. Operacyjnie w następnym, czyli 2017 r." - dodała.

Pytana czy jest zadowolona z przyjętego budżetu, jeśli chodzi o jej resort, odpowiedziała, że tak. "Może nie entuzjastycznie, bo to jednak walka, ale tak" - dodała Wasiak.

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 jest szacowany na 107 mld zł, czyli o 14 mld zł więcej niż pierwotnie zakładano. Pieniądze na inwestycje będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego, zasilanego, m.in. z refundacji funduszy UE. Na utrzymanie dróg ma trafić 46,8 mld zł.

d2wm9f5

Podziel się opinią

Share

d2wm9f5

d2wm9f5