Trwa ładowanie...
d4lp7g3

Warszawski ZDM zajmie się organizacją miejskiej wypożyczalni aut

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawski ZDM zajmie się organizacją miejskiej wypożyczalni aut
(zdjęcie producenta)
d4lp7g3

Organizacja i zarządzanie miejską wypożyczalnią aut będzie należeć do zadań Zarządu Dróg Miejskich - zdecydowali stołeczni radni. Mieszkańcy mogliby korzystać z takiej wypożyczalni najwcześniej w II połowie 2016 r.

Radni poparli uchwałę wprowadzającą zmiany zadań realizowanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Dołożono do nich wdrożenie i zarządzanie miejską wypożyczalnią samochodów, czyli systemem tzw. carsharingu. Dyrektor ZDM Łukasz Puchalski powiedział dziennikarzom, że decyzja radnych ma charakter administracyjny; nie ma jeszcze nawet ogłoszonego przetargu.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Wyjaśnił, że ideą stworzenia wypożyczalni miejskich aut jest stworzenie alternatywy dla sporadycznego indywidualnego ruchu samochodowego w centrum miasta, a co za tym idzie - uwolnienie przestrzeni zajmowanej przez stojące przez większość czasu samochody. Puchalski liczy, że z miejskich samochodów korzystałyby osoby, które korzystają z własnego auta sporadycznie - raz na tydzień, dwa.

d4lp7g3

Pytany, jak mógłby wyglądać system w Warszawie, powiedział, że najbardziej prawdopodobny jest model "swobodny", w którym samochody nie muszą być wypożyczane i zwracane w tym samym miejscu. Szef ZDM na pytanie, kiedy taka wypożyczalnia mogłaby zacząć działać w stolicy odparł, że najwcześniej w drugiej połowie 2016 r.

Puchalski nie wykluczył, że jeśli system przyjąłby się w mieście, z czasem do taboru mogłyby dołączyć także pojazdy elektryczne. Nie jest także wykluczone, że auta z wypożyczalni mogłyby się poruszać po buspasach. Przewidywana forma płatności to - wzorem krajów zachodnich - opłata za minutę korzystania z usługi. Dyrektor ZDM zaznaczył, że "tam, gdzie system carsharingowy jest już ugruntowany" - jeden samochód z wypożyczalni jest w stanie zastąpić od 4 do 10 samochodów prywatnych.

W Warszawie cały czas przybywa prywatnych aut - obecnie wskaźnik wynosi ponad 620 samochodów na tysiąc mieszkańców. - Jesteśmy blisko tej "górki", przy której system komunikacji indywidualnej w centrum miasta przestaje być wydolny - zaznaczył Puchalski.

Źródło: PAP

d4lp7g3

ll/moto.wp.pl

d4lp7g3

Podziel się opinią

Share

d4lp7g3

d4lp7g3