Trwa ładowanie...

W Polsce coraz więcej trefnego paliwa

W Polsce coraz więcej trefnego paliwaŹródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d1ja8y2
d1ja8y2

UOKiK opublikował raport na temat jakości paliw na polskich stacjach. Okazało się, że w przypadku ponad 5 proc. próbek skontrolowanych przez Inspekcję Handlową nie spełniały one norm jakościowych.

W 2011 roku nieprawidłowości stwierdzono w niemal 3 proc. przebadanych próbek. Oznacza to, że w 2012 jakość paliwa się znacznie pogorszyła, gdyż trefnych próbek było więcej o ponad 70 proc. Poprawiły się natomiast wyniki kontroli jakości LPG. Inspekcja Handlowa "pod lupę" brała niemal wszystkie rodzaje paliw: olej napędowy, benzynę, LPG, biopaliwa oraz lekki olej opałowy. Skontrolowano 839 stacji oraz 46 hurtowni.

Punkty sprzedaży paliw kontrolowano losowo od stycznia do sierpnia. Z raportu wynika, że norm nie spełniało 5,18 proc. próbek (w całym 2011 r. było to 2,99 proc.). Nieprawidłowości stwierdzono w 1,23 proc. sprawdzonych próbek LPG (2011 - 2,35 proc.). Inspekcja Handlowa sprawdziła również stacje, na które napłynęły skargi kierowców, wytypowane przez organy ścigania oraz te, na których wyniki kontroli były złe w poprzednich latach. Z pobranych 554 próbek oleju napędowego i benzyny zakwestionowano aż 11,9 proc.

Wśród najczęstszych nieprawidłowości w przypadku benzyny stwierdzono niedotrzymanie liczby oktanowej, LPG - korodującego działania na miedź, zaś oleju napędowego - odporność na utlenianie.

d1ja8y2

Urząd informuje, że w przypadku, gdy paliwo uszkodziło silnik naszego pojazdu należy złożyć reklamację u właściciela stacji okazując dowód zakupu. Jeśli nie zgodzi się z naszym żądaniem można dochodzić swoich praw korzystając z pomocy rzeczników konsumentów. Gdy podczas tankowania dystrybutor wskazał ilość paliwa większą niż pojemność baku, należy zgłosić taki przypadek do Głównego Urzędu Miar.

Na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów można zapoznać się ze szczegółowymi wynikami kontroli. Urząd przygotował specjalną mapę, dzięki której można przeprowadzić filtrację stacji wg województwa i miasta oraz sprawdzić, gdzie sprzedaje się paliwo odpowiedniej jakości, a gdzie stwierdzono nieprawidłowości. Wyniki kontroli dostępne są też w postaci tabeli - dla benzyny i oleju napędowego oraz dla LPG.

Źródło: UOKiK

ll/sj/sj

d1ja8y2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ja8y2
Więcej tematów